اروپا و آمریکا خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت درباره سودان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا و 5 کشور اروپایی روز پنج‌شنبه 11 آوریل 2019 خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت روز جمعه 12 آوریل درباره سودان پشت درهای بسته شدند.

پیشنهاد این جلسه پس از آن مطرح شد که ارتش سودان، عمر البشیر رئیس‌جمهوری این کشور را بازداشت و برای اداره کشور در دو سال آینده یک شورای نظامی تشکیل داد.

منابع دیپلماتیک گفتند که پیش‌بینی می‌شود شورای امنیت با درخواست مطرح شده از سوی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، بلژیک و لهستان موافقت کند.

پیش از آن کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه، قبل از انتشار بیانیه ارتش سودان، ابراز امیدواری کرده بود که آرامش و حاکمیت قانون به سرعت به سودان بازگردد. سودان چهار ماه است که شاهد اعتراضات سراسری است و نیروهای دولتی این کشور از سوی روسیه آموزش داده می‌شوند.

دیمیتری بیسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، به روزنامه‌نگاران گفت: «ما اوضاع را به دقت دنبال می‌کنیم و امیدواریم بالا گرفتن تنش‌ها منجر به کشته شدن شهروندان نشود... امیدواریم که اوضاع به سرعت به حاکمیت قانون بازگردد. این یک موضوع داخلی در سودان است و خود سودانی‌ها باید آن را حل و فصل کنند.»

روسیه در ماه ژانویه 2019 وجود «مربیان» روس در کنار نیروهای دولتی در سودان را تایید کرد، اما درباره ماموریت و نقش آنها اطلاعاتی منتشر نکرد.

عمر البشیر، رئیس‌جمهوری مخلوع سودان، در اواخر سال 2017 به روسیه رفت و از ولادیمیر پوتین خواست از سودان در مقابل ایالات متحده آمریکا حمایت کند. او همچنین با هدف تجهیز مجدد نیروهای مسلح سودان، خواستار هماهنگی نظامی بیشتر بین موسکو و خارطوم شد.

عمر البشیر از 19 دسامبر 2018 با تظاهرات گسترده‌ای در کشورش مواجه شد. این تظاهرات در ابتدا در اعتراض به سه برابر شدن قیمت نان بود ولی به سرعت به یک تظاهرات ضدحکومتی تبدیل شد. این بزرگترین تظاهرات از زمان روی کار آمدن عمر البشیر در سال 1989 است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید