آمریکا گفتگوها برای عادی سازی روابط با سودان را به حالت تعلیق درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا شامگاه پنجشنبه 11 آوریل اعلام کرد گفتگوهای خود با سودان درباره عادی‌سازی روابط میان دو کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد از دمکراسی و صلح در سودان حمایت کرده و بر این باور است که دوره انتقالی پیشروی ملت سودان باید کمتر از دو سال باشد.

اقدام آمریکا در تعلیق روند عادی سازی روابط با سودان در پی آن صورت می‌گیرد که ارتش سودان عمر البشیر را از پست ریاست جمهوری برکنار و او را در مکانی امن بازداشت کرده است.

روبرت بلادینو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری گفت «ملت سودان خود باید تصمیم گیرنده باشد که چه کسی آن را در آیندهاش رهبری خواهد کرد»

وی در ادامه گفت:«خواسته مردم سودان واضح است، آنها خواستار روندی انتقالی با رهبری غیرنظامی هستند که باید به آنها اجازه داد تا این آرمان را در دورهای کمتر از دو سال محقق سازند».

آن چه به عنوان گفتگوهای مرحله دوم میان آمریکا و سودان شناخته شده است در دوره باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا و به منظور عادیسازی روابط میان واشینگتن و خارطوم آغاز شده بود.

این گفتگوها به منظور برداشتن تحریم‌هایی است که به مدت 20 سال است علیه سودان اعمال می‌شود.
در چارچوب این رایزنی‌ها قرار بود تحریم‌ها از سوی آمریکا و به پاس بهبود کارنامه حقوق بشری سودان و تلاش‌های این کشور در مبارزه با داعش برداشته شود.
ایالات متحده آمریکا از سال 1997 تحریم‌هایی را علیه سودان اعمال کرده است که شامل ممنوعیت تجارت و بلوکه کردن دارایی‌های دولت سودان به دلیل نقض‌های حقوق بشر و نگرانی‌های مرتبط با تروریسم است.

در سال 2006 نیز تحریم‌هایی به دلیل نقش داشتن در خشونت‌های اقلیم دارفور بر خارطوم اعمال شده است.

بلادینو در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا ایالات متحده آمریکا از تحویل عمر البشیر به دادگاه کیفری بین‌المللی جهت محاکمه به دلیل جنایت‌های مورد ارتکاب در دارفور، حمایت می‌کند؟.

گفت:«بر این باور هستیم که قربانیان دارفور مستحق اجرای عدالت هستند و رسیدگی به این موضوع برای تحقق صلح پایدار در دارفور ضروری است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید