داستان پدربزرگ سوئدی که 7 نوه دختر داعشی‌اش را در سوریه یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ده‌ها تن از کودکان سوئدی تبار در اردوگاه‌های تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک در مناطق شرق سوریه به سر می‌برند. در این میان اما داستان 7 کودک سوئدی که در اردوگاه «الهول» سوریه به سر می برند، افکار عمومی سوئد‌ی‌ها را به خود جلب کرده است.

این 7 کودک فرزندان یکی از جنگجویان داعش به نام «مایکل اسکرومو» هستند که به داعش پیوست و در سوریه کشته شد.

داستان این کودکان در رسانه‌های سوئدی طی چند روز گذشته بازتاب گسترده‌ای داشت به خصوص پس از اینکه «پاتریسیو گالووز» پدر بزرگ آنها از وزارت خارجه سوئد خواست تا نوه‌هایش را به او بازگردانند.

به گزارش تلویزیون سوئدی «SVT» ، پاتریسیو گالووز، روز دوشنبه توانست 7 نوه خود را در سوریه ملاقات کند. این پدربزرگ سوئدی 7 فرزند دختر داعشی‌اش سخت در تلاش است تا آنها را به کشورشان باز گرداند.

دختر گالووز و همسرش قبل از سفر به سوریه دارای 4 فرزند بودند اما آنها طی مدتی که در سوریه بودند، دارای سه فرزند دیگر شدند که در سوریه به دنیا آمدند. این کودکان که یک دوقلو در میانشان است، بزرگترین آنها 8 سال و کوچترین‎شان تنها یک سال سن دارد.

کودکان از سو تغذیه رنج می‎برد

به گزارش تلویزیون سوئد «پاتریسیو گالووز» وقتی برای پیدا کردن نوه‌هایش به سوریه سفر کرد، او نمی‌دانست که کجای سوریه هستند، زنده‌اند یا نه، اما پس از پیدا کردن آنها بسیار خوشحال شد .

او گفت:« همه کودکان زنده هستند ... من بی نهایت خوشحالم».

گالووز افزود:« آنها غذای کافی ندارند و از سوء تغدیه رنج می‌برند آنها در حال حاضر بیمار هستند و باید از اردوگاه خارج شوند».

او اظهار داشت، پیش از دیدن نوه‌هایش از سوی نیروهای سوریه دمکراتیک بازجویی شد.

گالووز ادامه داد:«آرزو دارم که بار دیگر نوه‌هایم را ببینم».

او گفت: «همه می‌دانند که داعش چیست و چه بود، اکنون برای نجات زندگی هفت نوه کودک بی گناه مبارزه می‌کنم، هر چه رخ داد بد بود، همه شر، اما این هیچ ارتباطی با کودکان من ندارد. »

پدربزرگ این 7 کودک از مسئولان سوئدی خواست تا هر چه زودتر برای بازگردانده آنها اقدام کنند او همچنین از پزشکان اردوگاه خواست تا ترتیبی بدهند تا قبل از اینکه دیر شود، آنها را از اردوگاه خارج کنند.

موضع حکومت سوئد نسبت به مسئله 7 کودک

دولت سوئد می‌گوید، هیئت‌های دیپلماتیک این کشور تاکنون نتوانسته‌اند به منطقه‌ای که این کودکان در آنجا هستند، برسند چرا که وضعیت امنیتی منطقه که اردوگاه در آن قرار گرفته خارج از حیطه مأموریت‌های دیپلماتیک کشورهاست، اما حکومت وعده داده است تا موضوع بازگرداندن آنها را پیگیری کند.

مارگوت والستروم ، وزیر خارجه سوئد نیز در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل گفت:« سوئد در حال بررسی پرونده جنگجویان مسلح سوئدی است که در سوریه زندانی‌اند او گفت، دولت تلاش می‌کند تا آنها را به سوئد بازگرداند و در دادگاه‌های این کشور محاکمشان کند».

وزیر خارجه سوئد تاکید کرد، تفاوت زیادی میان افرادی که در کنار داعش جنگیدند با کودکانی و زنانی که بی گناهند. او گفت، ما در حال حاضر در حال بررسی چگونگی تعامل با این افراد هستیم و سپس سرنوشت و تکلیف آنها را روشن خواهیم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید