پومپئو: قاسم سلیمانی تروریست است؛ او و گروهش را تحت پی‌گرد قرار می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را «تروریست» توصیف کرد و گفت که ایالات متحده او و گروهش را تحت پی‌گرد دارد.

پومپئو شامگاه دوشنبه 8 آوریل در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «قاسم سلیمانی تروریست است. او و سپاه پاسداران را همچون هر گروه تروریستی دیگر تحت پی‌گرد قرار می‌دهیم».

پومپئو افزود: «دست‌های قاسم سلیمانی آغشته به خون آمریکایی‌ها است.. همچون نیروهایی خود فرماندهی‌شان را بر عهده دارد». او تاکید کرد که آمریکا برای پی‌گرد هر سازمان، موسسه یا شخصی که باعث کشته شدن آمریکایی‌ها شده، مصمم است. او ادامه داد: «این مسئولیت ماست.. این وظیفه رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ است».

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که واشینگتن طی دو سال فعالیت (دولت ترامپ) برای «کاهش خطر کشته شدن هر آمریکایی به دست قاسم سلیمانی یا گروهش بسیار تلاش کرد».

پومپئو گفت که قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی «از جان آمریکایی‌ها حمایت کرده و باعث ثبات و امنیت بیشتر در خاورمیانه می‌شود».

او تاکید کرد: «بدون تضعیف سپاه پاسداران، صلح، ثبات و امنیت در خاورمیانه حاکمفرما نمی‌شود».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.
سپاه پاسداران نخستین نیروی نظامی رسمی یک کشور است که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرد.

در بیانیه‌ای که ترامپ در این باره منتشر کرد، آمده است: «امروز، من رسما برنامه دولتم برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نیروی قدس را، ذیل بخش 219 قانون مهاجرت و امنیت، به عنوان سازمانی تروریستی اعلام می‌کنم».

پس از این اعلام ترامپ، پومپئو ضمن هشدار به تمامی «شرکت‌ها و بانک‌های جهان» از آن‌ها خواست تا از هر گونه تعامل با سپاه پاسداران ایران، خودداری کنند.

او در کنفرانسی خبری در واشینگتن ضمن اشاره به این‌که رژیم ایران نه تنها از تروریسم حمایت می‌کند بلکه خود به نفسه در فعالیت‌های تروریستی نقش دارد، گفت: «شرکت‌ها و بانک‌ها در سرتاسر جهان مسئولیتی آشکار داشته و موظف هستند که از بابت کلیه موسسه‌هایی که با آنها در تعامل مالی هستند، مطمئن شوند که مبادا رابطه‌ای مادی با سپاه پاسداران ایران داشته باشند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید