پمپئو از بانک‌های خارجی خواست تا از تعامل با سپاه پاسداران خودداری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، دوشنبه 8 آوریل پس از قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در «فهرست گرووهای تروریستی»، ضمن هشدار به تمامی «شرکت‌ها و بانک‌های جهان» از آنها خواست تا از هر گونه تعامل با سپاه پاسداران ایران، خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در واشینگتن ضمن اشاره به این‌که رژیم ایران نه تنها از تروریسم حمایت می‌کند بلکه خود به نفسه در فعالیت‌های تروریستی نقش دارد، گفت: «شرکت‌ها و بانک‌ها در سرتاسر جهان مسئولیتی آشکار داشته و موظف هستند که از بابت کلیه موسسه‌هایی که با آنها در تعامل مالی هستند، مطمئن شوند که مبادا رابطه‌ای مادی با سپاه پاسداران ایران داشته باشند.»

بنا به اعلام دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، این کشور روز دوشنبه 8 آوریل 2019 رسما طی بیانیه‌‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گرو‌ه‌های تروریستی قرار داد.

دونالد ترامپ، این گام ایالات متحده در قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی را «بی‌سابقه» توصیف کرد و افزود که «تاکیدی بر این حقیقت است که ایران نه تنها از تروریسم حمایت مالی می‌کند بلکه سپاه پاسداران نیز در جهت تامین مالی تروریسم و ترویج آن به عنوان ابزاری برای حکمرانی فعالیت می‌کند.»

ترامپ همچنین قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی آمریکا را اقدامی برای تشدید اعمال «فشار» بر ایران عنوان کرد.
وی در ادامه گفت که قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی از مدت‌ها پیش باید صورت می‌گرفت.

از سویی دیگر مایک پمپئو گفت: «ما به مسئولان لبنانی اطلاع دادیم، که ادامه قدرت گرفتن حزب الله که جنبشی سیاسی نیست بلکه گروهی مسلح است، را در لبنان تحمل نخواهیم کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت سپاه پاسداران ایران شبه‌نظامیان حزب الله در لبنان را حمایت می‌کند. او همچنین سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که از زمان تاسیس‌اش به هرج و مرج و وحشت پراکنی در جهان اقدام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این‌که «سپاه پاسداران ایران برای تروریسم پایه‌گذاری شده است» و در این راستا «عملیاتی تروریستی را علیه نیروهای آمریکایی در بیروت» انجام داده است، گفت گنجاندن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی واکنشی طبیعی به سیاست‌ ایران در حمایت از تروریسم در خاورمیانه و جهان است.

پمپئو ضمن اشاره به اینکه کشورش با سپاه پاسداران ایران همانند شبه‌نظامیان حماس، حزب الله لبنان و جنبش جهاد اسلامی فلسطین برخورد می‌کند، افزود که سپاه پاسداران ایران مسئول عملیات ترور و قتل در تمامی نقاط جهان است و از تروریسم در عراق، لبنان و سوریه حمایت می‌کند.

وی همچنین گفت که سپاه پاسداران مردم ایران را به نام رژیم سرکوب و ثروت‌های مردم ایران را غارت کرده و به هدر می‌دهد.

رسوا کردن سپاه پاسداران

از سویی دیگر، نتان سیلز، هماهنگ کننده آمریکایی در امور مبارزه با تروریسم گفت قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی با هدف «رسوا کردن سپاه پاسداران ایران» در برابر تمامی شرکای خارجی احتمالی آن است.

هماهنگ کننده آمریکایی در امور مبارزه با تروریسم گفت این اقدام کشورش علیه سپاه دقیقا به این معنا است که هر گونه «حمایت مادی» از این دستگاه رژیم ایران، که واشینگتن آن را «مافیا»یی «باج‌گیر» می‌داند در قوانین فدرال به عنوان «جرم» تلقی خواهد شد.

مایک پمپئو که یک سال پیش 12 شرط قاطع برای الغای «فشارهای حداکثری» آمریکا علیه تهران را اعلام داشت، تاکید کرد که هدف نهایی دولت ترامپ «تغییر رفتار» رژیم ایران است که به «بی‌ثبات کردن» منطقه خاورمیانه متهم است.

برایان هوک، فرستاده ویژه و رییس کارگروه بخش ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفت که از دو سال پیش 25 سلسله از تحریم‌ها علیه نهادهای ایرانی اعمال شده که در این راستا تصمیم‌ اعلام شده روز دوشنبه مبنی بر قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی «چیزی نیست جز آغاز فصلی جدید که غیر از آن را هم به دنبال خواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید