مخالفت روسیه با صدور بیانیه‌ از سازمان ملل برای متوقف کردن حمله ارتش لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع دیپلماتیک سازمان ملل متحد روز دوشنبه 8 آوریل، 2019، از مخالفت روسیه با پیشنهاد صدور بیانیه‌ای از سوی این سازمان برای متوقف کردن پیشروی ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال خلیفه حفتر به سوی طرابلس خبر دادند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که هیئت روسی در سازمان ملل متحد خواستار تعدیل این بیانیه شد. روسیه خواستار متوقف کردن فعالیت همه شبه نظامیان و احزاب مسلح لیبی شد نه تنها ارتش ملی لیبی اما ایالات متحده با درخواست روسیه مخالفت کرد که در نتیجه این مخالفت روسیه با صدور بیانیه مخالفت کرد.

طی سه روز گذشته این دومین بار است که روسیه به نفع ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال حفتر در سازمان ملل مداخله می‌کند. مسکو روز جمعه، نیز بیانیه پیشنهادی بریتانیا به شورای امنیت را رد کرد. روسیه گفته بود که پیشنهاد بریتانیا شبیه یک تهدید برای ارتش ملی لیبی بود.

پس از اعتراض روس‌ها شورای امنیت از صدور بیانیه منصرف شد و به بیانیه مطبوعاتی که در آن از ارتش ملی لیبی خواسته شد تا حمله خود را به طرابلس متوقف کند، اکتفا کرد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا از نزدیک‌تر شدن صحنه‌های درگیری از دیگر نقاط لیبی به طرابلس ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا خواستار توقف فوری حمله به طرابلس توسط نیروهای حفتر شد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده از واحدهای ارتش می خواهد که حمله به طرابلس، پایتخت لیبی را متوقف کند.

در بیانیه پمپئو آمده است: "ایالات متحده عمیقا نگران جنگ در نزدیکی طرابلس است. ما روشن ساختیم که مخالف حمله نظامی خلیفه حفتر و خواهان توقف فوری عملیات نظامی علیه پایتخت لیبی هستیم. نیروها باید به جایگاه های قبلی خود بازگردند.

وزیر امور خارجه همچنین افزود که هر دو طرف درگیر باید این تشدید خصومت را متوقف کنند. به گفته او «حمله نظامی یکجانبه علیه طرابلس، جان افراد غیرنظامی را تهدید می کند و چشم انداز آینده ای بهتر برای همه ساکنین این سرزمین را تضعیف می کند.»

پمپئو گفت، ایالات متحده مطمئن است که این درگیری هیچ راه حل نظامی ندارد. بنابراین، ایالات متحده، همراه با شرکای خود در عرصه بین المللی، همچنان فشار بر رهبران لیبی را برای بازگشت به مذاکرات سیاسی از طریق حسن سلامه، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد ادامه می دهد. تصمیم سیاسی تنها راه متحد کردن کشور است.

پنجشنبه هفته گذشته مارشال خلیفه حفتر به نیروهای خود دستور داد تا برای «آزادی از دست تروریست ها» حمله به طرابلس را آغاز کنند. پیش از این نیز گزارش شده بود که دولت توافق ملی که کنترل پایتخت لیبی، طرابلس را در دست دارد، آمادگی نظامی عمومی را پس از اقدام نیروهای شرقی برای حرکت به سمت غرب را اعلام نموده است.

پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی در سال 2011، یک بحران سیاسی در لیبی آغاز شد. در حال حاضر قدرت دوگانه ای در کشور لیبی حاکم است. مجلس انتخاب شده توسط مردم در شرق کشور حاکم است. در غرب، در پایتخت طرابلس، حکومت توافق ملی به رهبری فائز السراج با حمایت از سازمان ملل متحد و برخی از کشورهای اتحادیه اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید