بانک بریتانیایی به خاطر نقض تحریم‌های ایران جریمه 900 میلیون دلاری می‌پردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک استاندارد چارترد قصد دارد با دولت آمریکا برای قبول جریمه 900 میلیون دلاری به دلیل نقض تحریم های ایران، توافق کند.

به گزارش روز یکشنبه 7 آوریل روزنامه گاردین، بانک استاندارد چارترد که دفتر آن در لندن است، در فاصله سال‌های 2007 تا 2014، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.

بنا بر این گزارش، این بانک که فعالیت‌هایش در آسیا متمرکز است، متهم شده که قوانین داخلی‌اش اجازه می‌داد مشتریانی که منافع ایران را تامین می کردند برای انجام کسب و کار از طریق این بانک اقدام کنند.

این گزارش می‌افزاید که مدیران این بانک تصمیم گرفته‌اند به جای اینکه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند، با آمریکا و بریتانیا بر سر یک جریمه 900 میلیون دلاری به توافق برسند.

دولت آمریکا پیش از انعقاد توافق اتمی با ایران در سال 2015، تحریم‌های سنگینی علیه مبادلات مالی با این کشور وضع کرده بود. اتحادیه اروپا هم در این زمینه ایران را تحریم کرده بود.

البته اکنون و در سال 2018، دولت آمریکا، با خروج از توافق اتمی، تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت.

توافق اتمی در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد.

برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، توافق «بد» می‌داند و بنا بر وعده‌های انتخاباتیش، از آن خارج شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید