آمریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریستی آماده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خود را برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریستی آماده می‌کند.

برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از مسئولانی در دولت ترامپ گفته‌اند که انتظار می‌رود واشینگتن این تصمیم خود را دوشنبه 8 آوریل (امروز) اعلام کند؛ اقدامی احتمالی که پس از چند ماه تشدید فشار دولت آمریکا علیه ایران صورت می‌گیرد.

در صورت اقدام ایالات متحده در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی، این نخستین باری بود که دولت آمریکا، یک نهاد دولتی خارجی را به طور کامل در این فهرست قرار می‌دهد. البته پیش از این برخی نهادها و افراد وابسته به سپاه پاسدارن در فهرست تروریستی آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای منطقه قرار گرفته‌ بودند.

در واکنش به خبرهای منتشره درباره اقدام احتمالی آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی، مسئولان ایرانی مواضعی شدید اعلام کرده و تهدیدهایی بیان کردند.

محمد علی عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران می‌گوید که اگر این نیروی نظامی در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده قرار گیرد، «ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود».

بر اساس گزارش سپاه نیوز، جعفری گفته است: اگر آمریکایی‌ها «دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد».

حشمت الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست ‌خارجی مجلس ایران هم در صفحه شخصی خود در توئیتر، نسبت به این خبر، واکنش نشان داده و نوشت: «در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار می‌دهیم».

اقدام احتمالی دولت آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی، در آستانه یک سالگی خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران صورت می‌گیرد؛ تحریم‌هایی که اقتصاد ایران را فلج کرده است.

در صورت قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی، این برای نخستین بار خواهد بود که بخش بزرگی از نیروی نظامی یک کشور، به عنوان سازمانی تروریستی شناسایی می‌شود. سپاه پاسداران ارتشی ایدئولوژیک است که مهم‎ترین دستگاه نظامی و یکی از بزرگترین موسسه‌های اقتصادی ایران به شمار می‌آید.

در این صورت ایالات متحده، تحریم‌هایی علیه طرف‌های سومی در کشورهای مختلف اعمال خواهد کرد که اقدام به تعامل اقتصادی، نظامی و تسلیحاتی به سپاه پاسداران می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید