پس از پایان بازشماری نیمی از آراء ترکیه: اپوزیسیون هنوز در استانبول پیروز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اصلی‌ترین حزب مخالف دولت در ترکیه روز شنبه 10 آوریل 2019 اعلام کرد که علیرغم بازشماری نیمی از صندوق‌های رای انتخابات شهرداری‌ها، کاندیدای این حزب کماکان جلوتر از کاندیدای حزب توسعه و عدالت است. حزب توسعه و عدالت، حزب رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه است.

حزب توسعه و عدالت به دلیل بحران اقتصادی ترکیه، شهرداری‌های استانبول، پایتخت تجاری و آنکارا، پایتخت سیاسی کشور را از دست داده و ضربه سختی متحمل شد. این حزب به نتایج انتخابات در این دو شهر اعتراض کرد. حزب توسعه و عدالت 25 سال است که کنترل این دو شهر را در اختیار دارد.

حزب جمهوری که حزب مخالف اردوغان به شمار می‌آید اعلام کرد اکرم امام اوغلو، کاندیدای این حزب پس از بازشماری 49 درصد صندوق‌ها، 17 هزار و 919 رای بیشتر از رقیب کسب کرد. این اختلاف رای در انتخاباتی که هر دو طرف بیش از چهار میلیون رای کسب کرده‌اند، بسیار اندک است.

در سوی مقابل بن علی یلدریم، نخست‌وزیر سابق و کاندیدای حزب توسعه و عدالت به روزنامه‌نگاران گفت که اختلاف آراء بین او رقیبش رو به کاهش است و پس از پایان بازشماری آراء، کمیته عالی انتخابات نتیجه مختلفی [غیر از نتیجه اولیه] اعلام خواهد کرد.

فایق اوزتراک، سخنگوی حزب ملت نیز درباره نتیجه انتخابات گفت که اطمینان دارد نتایج اولیه تایید خواهد شد و پیروزی اکرم امام اوغلو تغییری نخواهد کرد.

حزب توسعه و عدالت گفت که بیش از 300 هزار رای باطله در استانبول و حدود 110 هزار رای باطله در آنکارا وجود دارد.

عمر جلیک، سخنگوی حزب توسعه و عدالت روز شنبه تاکید کرد که حزبش نتیجه‌ نهایی که از سوی کمیته عالی انتخابات اعلام شود، را می‌پذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید