آمریکا ادعای هند مبنی بر سرنگونی یک جنگنده F-16 پاکستانی را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مجله «فارین پولیسی» چاپ آمریکا، به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داد که تمامی جنگنده‌های F-16 پاکستان سالم هستند و هیچ‌کدام از آنها ناپدید نشده است و بدین وسیله ادعای نیروهای هوایی هندی مبنی بر سرنگونی یکی از هواپیمای F-16 پاکستان در فوریه گذشته را تکذیب کرد.
درگیری‌ هوایی میان جنگنده‌های هندی و پاکستانی در آسمان برفراز اقلیم کشمیر که مورد منازعه دو کشور است، یک روز پس از تجاوز یک هواپیمای هندی به حریم هوایی پاکستان برای حمله به اردوگاه تندروهای مخالف هند، رخ داد.

طی این درگیری یک هواپیمای هندی سرنگون و خلبان آن در حالی که با چتر نجات در خاک پاکستان فرود آمد، به اسارت گرفته شد. آن زمان بود که هند اعلام کرد یک جنگنده پاکستانی را سرنگون کرده و در این زمینه نیروی هوایی هند قطعاتی از موشکی را به نمایش گذاشته و مدعی شد از جنگنده F-16 پاکستانی جدا شده است.

اینک اما مجله «فارین پولیسی» در گزارش روز پنج‌شنبه خود در این رابطه به نقل از مقامات دفاعی آمریکا که اطلاعات مستقیمی در این‌باره دارند گزارش داد که نظامیان آمریکایی آمار جنگنده‌های F-16 پاکستان را گرفته و تمامی آنها سالم هستند و هیچ یک از آنها مفقود نشده است.»

جنگنده‌های F-16 ساخت شرکت لوکهید مارتن آمریکا است. بنا بر توافق‌نامه استفاده کننده نهایی، ایالات متحده آمریکا ملزم است هر از چند گاهی برای مطمئن شدن از وجود و نگهداری آنها بازرسی‌هایی را انجام دهد.

سخنگوی نظامی پاکستان در پیامی در شبکه اجتماعی «توئیتر» گفت: «حقیقت همیشه آشکار می‌شود و وقت آن رسیده تا درباره ادعاهای دروغین و خسارت‌های حقیقی به هند گوشزد شود.»

هیچ‌کدام از دو طرف جزئیاتی درباره درگیری‌های هوایی اخیر میان دو کشور ارائه نمی‌دهند.

این در حالی است که اگر درستی گزارش مجله آمریکایی به اثبات برسد این امر می‌تواند ضربه جدیدی به ادعای ناریندرا مودی، نخست وزیر هند باشد که گفته بود«هند به پاکستان درس داد».

همچنین ادعاهای هند مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن حمله هوایی به اردوگاه گروه تندرو «جیش محمد»، پس از آن که تصاویر ماهواره‌ای نشان از ناچیز بودن خسارت‌های وارده به این اردوگاه را نشان می‌داد، در هاله‌ای از شک و ابهام فرو رفت.

چند روز پس از ادعای هند مبنی بر بمباران اردوگاه آموزشی متعلق به این گروه توسط جنگنده‌های هندی و کشته شدن تعداد زیادی در این حمله، تصاویر گرفته شده با تکنولوژی‌های پیشرفته و بسیار دقیق ماهواره‌ای نشان داد که مدرسه دینی تحت اداره گروه تندروی «جیش محمد» همچنان پابر جاست.

حزب «بهاراتیا جاناتا»ی حاکم در هند که ناریندرا مودی رهبری آن را بر عهده دارد در حال حاضر با تمرکز ویژه بر شعار «دفاع از امنیت ملی هند» در برابر دشمن سرسخت آن پاکستان، درگیر رقابت‌های تنگاتنگ کمپین‌های سیاسی برای شرکت در انتخاباتی است که قرار است هفته آینده در این کشور برگزار شود.

هند، پاکستان را متهم می‌کند که در طول 30 سال گذشته همواره از شورش‌ در اقلیم کشمیر که ساکنان آن را اکثریت مسلمان تشکیل می‌دهند، حمایت کرده است.

از سویی پاکستان داشتن هر گونه نقشی در شورش‌های کشمیر را نفی کرده است.

مجله فارین پولیسی از این امر پرده برداشت که «پاکستان از مسئولان آمریکایی خواسته بود تا از جنگنده‌های متعلق به این کشور از نوع F-16 پس از درگیری با هند، آمار بگیرند.»

این مجله آمریکایی از یکی از مقامات آمریکایی نقل کرد که گفته «تمامی هواپیماهای F-16 به دلیل تنش‌های موجود برای بررسی آماده نبودند و این مسأله ماموریت آمارگیری از این هواپیماها و بررسی شرایط آنها را دشوار می‌ساخت.

از سویی هند نیز از آمریکا خواسته بود تا تحقیقاتی را درباره احتمال اینکه پاکستان از این هواپیماها بر خلاف قانون استفاده کننده نهایی، به کاربرده است، انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید