پیشنهاد ترکیه برای تشکیل کارگروه مشترک با آمریکا درباره «S400» روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه 3 آوریل 2019 ضمن تاکید بر اینکه کشورش سامانه موشکی «S400» ساخت روسیه را علی‌رغم فشارهای ایالات متحده آمریکا خواهد خرید، گفت آنکارا پیش از این پیشنهادی را برای تشکیل کارگروه فنی مشترک با واشینگتن درباره بررسی خطرات احتمالی سامانه دفاع موشکی «S400» بر سیستم‌های دفاعی آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، ارائه داده بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها چاووش‌اوغلو، در نشست باشگاه پژوهش‌های واشینگتن در مراسم هفتادمین سالروز تاسیس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تاکید کرد که «قرارداد خرید سامانه موشکی اس 400 پایان یافته است و از آن عقب‌نشینی نخواهیم کرد.»

از سوی دیگر آمریکا در تلاش است تا با اعمال فشارهای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی از جمله منع قرارداد ارسال لوازم یدکی جنگنده F-35 به ترکیه مانع خرید سامانه دفاعی «S400» از سوی آنکارا شود.

ایالات متحده آمریکا در این راستا اعلام کرد که در واکنش به خرید سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه از سوی آنکارا، ارسال محموله قطعات جنگنده‌های F-35 ساخت آمریکا به ترکیه و همچنین تولید مشترک با این کشور را متوقف خواهد ساخت.

از سویی دیگر چاووش‌اغلو گفته که ترکیه به این دلیل به روسیه روی آورده که نتوانسته سامانه پاتریوت را از آمریکا خریداری کند.

وی به نقل از یک مکالمه تلفنی منتسب به دونالد ترامپ، بی‌آنکه جزئیات آن را ارائه دهد گفته که باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین با عدم فروش سامانه پاتریوت به ترکیه مرتکب «خطا» شده است.

با این حال دولت آمریکا در آن هنگام توضیح داده بود که آماده است تا در صورتی که ترکیه از قرارداد خرید سامانه اس 400 دست بکشد، سامانه پاتریوت را به این کشور بفروشد.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه افزود که قرارداد خرید اس 400 از روسیه به معنی تایید مواضع روسیه از سوی آنکارا نیست، او در ادامه گفت: «ما با روسیه درباره بسیاری از مسائل اختلاف نظر داریم».

وی همچنین با اشاره به «تعدی» مسکو در دریای سیاه بر تعهد کشورش به عدم به رسمیت شناختن الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین به روسیه تاکید کرد.

چاووش‌اغلو همچنین گفت: «ما با روسیه کار می‌کنیم. این به معنی این نیست که ما ناتو را تضعیف کرده‌ و یا با روسیه بر سر هر چیزی توافق داشته باشیم. هیچ تغییری در سیاست‌ خارجی ما صورت نگرفته است.»

وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفت که کشورش پیش از این پیشنهادی را برای تشکیل کارگروه فنی مشترک با واشینگتن برای بررسی خطرات احتمالی سامانه «S400» بر سیستم‌های دفاعی آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی ناتو ارائه داده بود.

وی افزود: «سامانه اس 400 در سیستم‌های دفاعی ناتو ادغام نخواهد شد و علاوه بر آن به ایالات متحده آمریکا پیشنهاد می‌دهیم تا کارگروه فنی مشترکی را برای بررسی این‌که این سامانه خطری را متوجه جنگنده‌های F-35 و یا دیگر سامانه‌های دفاعی پیمان آتلانتیک شمالی نمی‌کند، تشکیل دهد.»

مقامات آمریکایی نگران آن هستند که مبادا روسیه به اطلاعاتی درباره جنگنده‌های F-35 دست یابد که بتواند به مسکو کمک کند قابلیت‌های سامانه دفاع موشکی اس 400 را بهبود بخشیده و در نتیجه هواپیماهای جنگنده ساخت غرب را سرنگون کند.

وزیر خارجه ترکیه اما در این راستا تاکید کرد که سامانه اس 400 ساخت روسیه در کشورش جدای از زیرساخت‌ها و سامانه‌های دفاعی پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، مستقر خواهد شد و ارتباطی با جنگنده‌های F-35 نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید