«آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه اقتصاد ایران اعمال می‌کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول بلندپایه در دولت آمریکا دوشنبه 1 آوریل به خبرنگاران گفت که واشینگتن در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه بخش‌های جدیدی در اقتصاد ایران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، گفت که دولت واشینگتن به دنبال آن است تا با نزدیک شدن یک سالگی خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در ماه مه سال گذشته، این تحریم‌ها را اجرایی کند.

توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان به دست آمده بود. برپایه این توافق در مقابل محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

ترامپ اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا منعقد شده بود، توافقی ضعیف و ناکافی دانست و ماه مه سال 2018 از آن خارج شد. دولت آمریکا تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران که برجسته‌ترین آن تحریم صنعت انرژی، حمل و نقل و بانکداری است را نیز از سر گرفت.

شایان ذکر است که 26 ماه مارس گذشته، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرد که شمال 25 شخصیت حقیقی و حقوقی می‌شود. شماری از موسسه‌های مالی از جمله بانک انصار، صرافی اطلس و شرکت اطلس از جمله تحریم شدگان هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که این شرکت‌ها در مجموع بیش از یک میلیار دلار برای نظام ایران حواله کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size