آمریکا به طور رسمی تحویل جنگنده‌های اف-35 به ترکیه را تعلیق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا دوشنبه 1 آوریل اعلام کرد که تحویل تمام محوله‌های ابزارها و تجهیزات مرتبط با جنگنده‌های اف-35 آمریکایی به ترکیه را تعلیق کرد.

این اقدام به منظور منصرف کردن ترکیه از خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در این باره گفت: «در انتظار تصمیم صریح ترکیه درباره انصراف از خرید سامانه اس-400، عملیات تحویل ابزارها، تجهیزات و تکنولوژی مرتبط با راه‌اندازی جنگنده‌ای اف-300 تعلیق شد». او ادامه داد: «مذاکرات ما با ترکیه در این باره ادامه دارد، مساله مهمی است».

این سخنگوی پنتاگون افزود: «ایالات متحده همچنان به ترکیه درباره دراختیار گرفتن سامانه اس-400 هشدار می‌دهد. این مساله ادامه روند مشاکت با ترکیه در برنامه اف-35 را تهدید می‌کند».

او گفت: «ما به شدت به خاطر وضعیت کنونی که شراکت‌مان در ارتباط با جنگنده‌های اف-35 با آن مواجه است، متاسفیم. اما وزارت دفاع تدابیر لازم را برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مشترک در تکنولوژی حساس اتخاذ می‌کند».

ترکیه روز جمعه گفته بود که فشارهای آمریکا برای منصرف کردنش از به دست آوردن سامانه دفاعی اس-400 از روسیه، «در تضاد با قوانین بین‌المللی است». ترکیه تاکید کرد که به توافق با مسکو در این زمینه احترام خواهد گذاشت.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم در کنفرانس خبری مشترک با همتای روس‌اش سرگئی لاوروف در آنتالیا گفت: «توافق‌نامه‌ای با روسیه امضا کردیم، اجرای این توافق‌نامه در جریان است. ما اکنون در حال بررسی زمان تحویل هستیم».

چاووش اغلو ادامه داد: «اعتراض کشور سوم مخالف قوانین بین‌المللی است».

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «همگان باید بدانند روشی که می‌گوید: این را می‌خواهم و می‌خواهم این ماجرا به این صورت روی دهد، دیگر امروز وجود ندارد».

ایالات متحده بارها به ترکیه درباره سامانه اس-400 روسیه هشدار داده و گفته بود خرید این سامانه، امنیت جنگنده‌ای اف-35 ساخت شرکت لاکهید مارتن را به خطر می‌اندازد».

ترکیه شریک در ساخت این نوع از هواپیماها است و تا کنون با عقب‌نشینی از خرید سامانه روسی، مخالفت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید