فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انتخابات سرنوشت‌ساز ترکیه و اقبال اندک اردوغان در شهرهای بزرگ

  شهروندان ترکیه روز یکشنبه پای صندوق‌های رای می‌روند تا در انتخابات شهرداری‌ها این کشور مشارکت کنند. رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور، این انتخابات را موضوع مرگ و زندگی ترکیه توصیف کرد.

  اردوغان در نتیجه رشد چشمگیر اقتصادی ترکیه و همچنین به لطف مهارت‌هایش در کمپین‌های انتخاباتی 16 سال است که روی راس هرم قدرت در ترکیه چنبره زده است، اما به نظر می‌رسد در انتخابات فعلی کار دشواری در پیش رو دارد و شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا مسیر خود را او جدا کرده‌اند.

  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب توسعه و عدالت سیطره خود بر استانبول، آنکارا و چند شهر بزرگ ترکیه را از دست خواهد داد. در سایه بحران اقتصادی و سقوط ارزش پول ملی به مقدار 30 درصد، برخی رای‌دهندگان تصمیم گرفته‌اند، به اردوغان پشت کنند.

  دولت ترکیه چند روز قبل از انتخابات تمام تلاش خود را برای بهبود اوضاع لیره کرد و اردوغان بحران مالی این کشور را نتیجه حملات غرب دانست و ادعا کرد: «هدف از این حملات روز افزون بر کشورمان پیش از انتخابات، سنگ‌اندازی در مسیر ترکیه بزرگ و نیرومند است.»

  شکست در آنکارا و استانبول به 25 سال حکومت حزب توسعه و عدالت و پیشینیانش بر این دو شهر پایان داده و ضربه سختی به چهره نمادین اردوغان خواهد زد. پیش از انتخابات دو حزب جمهوری و حزب صالح برای رقابت با حزب توسعه و عدالت ائتلاف کردند. حزب ملت‌های دموکرات که از کردها حمایت کرده و اردوغان آن را به ارتباط با گروه‌های مسلح متهم کرد، با هیچ حزبی ائتلاف نکرده و هیچ کاندیدایی برای شهرداری‌های استانبول و آنکارا معرفی نکرد؛ موضوعی که به سود حزب جمهوری تلقی می‌شود.

  رجب طیب اردوغان بیش از 100 نشست انتخاباتی برگزار کرد و در دو سال گذشته در 14 منطقه استانبول و 4 نقطه آنکارا سخنرانی کرد. او انتخابات را موضوع مرگ و زندگی ترکیه دانست و رقبایش را به حمایت از تروریسم با هدف برانداختن ترکیه متهم کرد.

  او همچنین هشدار داد که اگر کاندیدای اپوزیسیون در آنکارا پیروز شود، شهروندان «بهای این کار را خواهند پرداخت.»

  کمال قلیچ‌دار رهبر حزب جمهوری در یک نشست انتخاباتی در اسکی‌شهر گفت: «داستان موضوع مرگ و زندگی چیست؟ ما روسای شهرداری‌ها را انتخاب می‌کنیم. ارتباط این موضوع با نجات کشور چیست؟»

  قلیچ‌دار خطاب به اردوغان گفت: «اگر موضوع مرگ و زندگی در ترکیه مطرح باشد، دلیلش تو هستی.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران