.
.
.

بولتون در پیام‌هایش به وزیر دفاع ونزوئلا از وی چه خواست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال ولادیمیر پدیرینو، وزیر دفاع ونزوئلا، روز جمعه 29 مارس 2019 گفت، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا طی نامه‌های از او خواسته است در قبال اوضاع ونزوئلا موضع بگیرد و «کار درست» را انجام دهد.

پدیرینو در پاسخ به مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت: «آقای بولتون، من که به شما گفته‌ام ما در حال انجام دادن «کار درست» هستیم کار درست انجام دادن یعنی تطبیق قانون اساسیو محترم شمردن آن قانون است کار درست این است که به اراده مردم احترام بگذاریم».

وزیر دفاع ونزوئلا توضیح نداد که آیا منظور وی از پیام‌های جان بولتن همان پیام‌های کوتاه توییتری است یا پیام‌های سری دیگری است».
بولتن گفته بود که دولت ایالات متحده آمریکا از اینکه نیکولاس مادورو از نظامیان خارجی برای رویارویی با مردم خود استفاده می‌کند بسیار نگران است و این اقدامات را محکوم می‌کند.
بولتن گفته بود مادورو برای اینکه بر سر قدرت بماند تجهیزات و سرباز روسی به داخل ونزوئلا آورده است.

این در حالی است که وزیر دفاع ونزوئلا گفته است که هیچ کس نباید از حضور نیروهای روس در ونزوئلا نگران باشد چون ونزوئلا با روسیه در زمینه مسائل نظامی با هم همکاری می‌کنند.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از روسیه خواست تا از ونزوئلا خارج شود. پس از اینکه مسکو شماری از نیروهای نظامی و تجهیزات خود را به کاراکاس فرستاده‌اند، تنش میان روسیه و آمریکا به اوج خود رسید.

تندترشدن لحن ایالات متحده آمریکا علیه روسیه

لحن آمریکا در منازعه با روسیه بر سر بحران ونزوئلا تندتر شده است. واشنگتن تهدید کرد که یکسری گزینه‌ها برای مقابله با مسکو وجود دارد که یکی از آنها تحریم‌های اقتصادی است.

دولت آمریکا به همکاری نظامی نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا با روسیه نگاهی سخت انتقادی دارد و اخیرا مسکو را به تحریم تهدید کرده است. ایالات متحده آمریکا تا کنون بارها از روسیه خواسته است که نیروهای خود را از ونزوئلا خارج کند.

روسیه در بحران سیاسی اخیر در ونزوئلا از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور پشتیبانی می‌کند. اما واشنگتن و ده‌ها کشور دیگر پشتیبان خوان گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده در ونزوئلا هستند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، پشتیبانی روسیه از مادورو را محکوم کرده و به این کشور و دیگر کشورها هشدار داده که نیروهای نظامی و تسلیحات به ونزوئلا گسیل نکنند. بولتون گفته: «ما چنین اقدامات تحریک‌آمیزی را تهدیدی مستقیم برای صلح جهانی و امنیت منطقه تلقی خواهیم کرد.»