.
.
.

تصویری.. حضور هزاران نفر در مراسم یادبود قربانیان هجوم تروریستی نیوزیلند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ده‌ها هزار تن نفر اؤ شهرونىان نيوزلندی و نمایندگانی از 59 کشور جهان روز جمعه 29 مارس در مراسم یادبودی که در شهر کرایسچرچ برای قربانیان حمله تروریستی در این کشور برگزار شده بود، شرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها این مراسم با حضور «جاسیندا اردرن»، نخست وزیر نیوزیلند و سکات موریسون، همتای استرالیایی آن دو هفته پس از حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند که 50 کشته بر جای گذاشت، برگزار شد.

یک مهاجم معتقد به نظریه برتری نژاد سفید روز جمعه 15 مارس با حمله به نمازگزاران دو مسجد در شهر «کرایسچرچ» نیوزیلند 50 تن از آنان را با ضرب گلوله از پای درآورد و دهها تن دیگر را زخمی کرد.

حمله تروریستی مذکور کشور نیوزیلند که در زمینه استقبال از مهاجران مشهور است را در شوکی عمیق فرو برد. اقدام مهاجم در تصویربرداری و پخش مستقیم جنایت خود بر شبکه‌های اجتماعی در اینترنت بر شدت تاثیر خشونت‌آمیز و روانی این حمله افزود.

برینتون تارنت، تبعه 28 ساله استرالیایی دقایقی پس از اقدام به حمله به این دو مسجد توسط پلیس دستگیر شد و به ارتکاب قتل متهم شد.
لیان دالزیل، شهردار شهر کرایسچرچ درباره این حمله تروریستی گفت:« این حمله علیه همه ما بوده است».

وی در ادمه افزود:« این اقدامات الهام گرفته شده از نفرت با هدف تفرقه ما و از بین بردن همبستگی میان ما انجام شد، اما بر عکس آن این حادثه ما را و بدون توجه به محل تولدمان در ابراز همدردی و محبت نسبت به یکدیگر متحد ساخت».

قربانیان حادثه تروریستی نیوزیلند از تعدادی از کشورهای اسلامی هستند و تلویزیون ملی نیوزیلند مراسم یابود قربانیان این حادثه، را با عنوان «ما متحدیم» پخش کرد.