.
.
.

آلمان با فروش تسلیحات به کشورهای عضو ائتلاف حمایت از دولت یمن موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت آلمان در پاسخ به یک نماینده مجلس عضو حزب سبز این کشور، اعلام کرد که با فروش تسلیحات به مبلغ 400 میلیون دلار به کشورهای عضو ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن موافقت کرده است. پادشاهی عربی سعودی رهبری این ائتلاف را بر عهده دارد.

مجله شپیگل اعلام کرد که سه چهارم این تسلیحات در اختیار پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده‌ عربی قرار خواهد گرفت. این دو کشور با مشارکت دادن حدود 100 جنگنده در این ائتلاف بیشترین نقش را ایفا می‌کنند.

از مجموع مجوزهای صادر شده سه چهارم از مجموع 398 میلیون یورویی این تسلیحات در اختیار سعودی و امارات قرار می‌گیرد. به امارات 68 مجوز به قیمت 57 میلیون یورو و سعودی 10 مجوز به قیمت 255 میلیون دلار کسب کردند.

اگرچه از نوامبر 2018 محدودیت‌های در زمینه تامین تسلیحات مورد نیاز ائتلاف ایجاد شد ولی حزب سوسیال دموکرات و حزب اتحاد مسیحی دموکرات آلمان می‌کوشند این محدودیت‌ها را بکاهند.

پیش از این فرانسه و بریتانیا به اعمال محدودیت در فروش تسلیحات به کشورهای عضو ائتلاف انتقاد کرده بودند.

باقی مجوزها به دیگر اعضای ائتلاف حمایت از دولت قانونی اختصاص یافت. کویت 65 مجوز به قیمت 47.7 میلیون یورو، بحرین 9 مجوز به قیمت 16.2 میلیون یورو، مصر 35 مجوز به قیمت 11.8 میلیون یورو، اردن 19 مجوز به قیمت 11.3 میلیون یورو و سنگال مجوزی به قیمت 55 هزار یورو کسب کردند. برای یمن هیچ مجوزی صادر نشد.

کاتیا کیول، کارشناس تسلیحات حزب سبز آلمان از فروش تسلیحات به کشورهای ائتلاف انتقاد کرد و خواستار متوقف شدن کامل صادرات اسلحه به این کشورها شد.