.
.
.

ترامپ: روسیه باید از ونزوئلا خارج شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از روسیه خواست از ونزوئلا خارج شود؛ درخواستی که پس از ارسال دو هواپیمای حامل نیروهای نظامی و مهمات از مسکو به کاراکاس مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ چهارشنبه 27 مارس گفت: «روسیه باید خارج شود».

این سخنان با هشدار مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا به همتای روس‌اش سرگئی لاوروف که گفته بود «در صورت تشدید تنش در ونزوئلا ایالات متحده دست بسته نخواهد ماند» هم‌زمان شده است.

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هم آن‌چه «اقدام‌های تحریک آمیز روسیه» نامید را محکوم کرد و گفت: «ایالات متحده از روسیه می‌خواهد به پشتیبانی از نظام نیکلاس مادورو پایان دهد».

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری اسپوتنیک «در راستای همکاری‌های فنی و نظامی» دو هواپیمای روسی حامل صد نظامی و 35 تن اسلحه و مهمات، به کاراکاس پایتخت ونزوئلا رسید.

روسیه که آمریکا را متهم به برنامه‌ریزی برای «کودتا» در ونزوئلا متهم می‌کند، می‌گوید حق دارد «همکاری با ونزوئلا را در چارچوب قانون اساسی» این کشور توسعه دهد.

خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا 23 ژانویه، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرده بود. اما ونزوئلا پس از گذشت دو ماه از اعلام گواید، همچنان از بدترین بحران در تاریخش رنج می‌برد و با فروپاشی بی‌سابقه اقتصادی و مالی و کمبود شدید مواد غذایی و دارو مواجه است.

آمریکا و شماری دیگر از کشورها، گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

در مقابل مادورو از پشتیبانی روسیه و چین برخوردار است. این دو کشور از نظام مادورو در محافل جهانی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت می‌کنند.