.
.
.

تماشای غروب آفتاب از روی یک سیاره دیگر چقدر شاعرانه است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

غروب آفتاب اگر چه یک رویداد طبیعی است که از میلیاردها سال پیش و همزمان با تولد کره زمین آغاز شده و احتمالا تا میلیاردها سال دیگر و تا آخرین روز حیات کره زمین ادامه خواهد داشت، با اینحال همیشه برای انسان جالب و الهام‌بخش بوده است.

تاریخ ادبیات و هنر کشورهای مختلف مملو از اشعار، داستان‌ها و آثار ادبی و هنری است که لحظه غروب آفتاب را به تصویر کشیده و آن را در قالب‌های هنری و ادبی مختلف به تصویر کشیده‌اند. غروب آفتاب گاه نماد جدایی دو عاشق و گاه نماد مرگ و پایان یک زندگی بود. با این حال غروب تقریبا در همه فرهنگ‌ها بیانگر نوعی دلتنگی است.

همه آنچه گذشت درباره تصویر غروب آفتاب در روی کره زمین است. کمتر کسی به تصویر غروب در دیگر سیارات اندیشیده است و یا تصوری از آن دارد. یکی از جاودانه‌ترین تصاویر از غروب آفتاب در سیاره‌ای دیگر، به داستان «شازده کوچولو» شاهکار ادبی آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده فرانسوی تعلق دارد. او در بخشی از این داستان که به تمامی زبان‌های دنیا ترجمه شده می‌نویسد: «راستش موقعى که تو آمریکا ظهر باشد همه مى‌دانند تو فرانسه تازه آفتاب دارد غروب مى‌کند. کافى است آدم بتواند در یک دقیقه خودش را برساند به فرانسه تا بتواند غروب آفتاب را تماشا کند. متاسفانه فرانسه کجا این‌جا کجا! اما رو اخترک تو که به آن کوچکى است همین ‌قدر که چند قدمى صندلیت را جلو بکشى مى‌توانى هرقدر دلت خواست غروب تماشا کنى...یک روز چهل و سه بار غروب آفتاب را تماشا کردم!شازده كوچولو گفت: «یک روز چهل و سه بار غروب آفتاب را تماشا کردم! و کمی بعد گفت: خودت که می‌دانی... وقتی آدم خیلی دلش گرفته باشد از تماشای غروب لذت می‌برد.روباه گفت :پس خدا می‌داند آن روز چهل و سه غروبه چه‌قدر دلت گرفته بوده....»

ناسا توانسته با ثبت غروب آفتاب در سیاره مریخ تصویری از غروب در سیارات دیگر را ارائه کند؛ تصویری که به نظر هیچ‌گاه مانند تماشای غروب آفتاب از روی زمین شاعرانه نخواهد شد.