.
.
.

تحقیقات «مولر» با پیروزی ترامپ بر مخالفان داخلی‌اش پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رابرت مولر بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات سال 2016 ریاست جمهوری آمریکا، روز 23 مارس 2019 گزارش نهایی خود را به ولیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده ارائه کرد. مهمترین چیزی که در این تحقیقات مشخص شد، اینکخ در در پایان تحقیقات هیچ اتهامی در رابطه با دخالت یا تاثیر روسیه در روند نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دونالد ترامپ وارد نشده است.

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرد گزارش مولر را بررسی کرده و احتمال دارد تا روز یکشنبه نتیجه نهایی را به کنگره این کشور اعلام کند.
مقامات وزارت دادگستری آمریکا با درز برخی اطلاعاتی سری به برخی رسانه‌های این کشور از پایان یافتن تحقیقات رابرت مولر و و تبرئه دونالد ترامپ و تیم مسئول کمپین مبارزات انتخابات ریاست جمهوری وی از سوء ظن همکاری روسیه خبر داده است.

تهمت اما بدون دلیل همکاری با روسیه

تحقیقات «رابرت مولر» در آغاز موجب آشفتگی فراوانی شد، در طی تحقیقات، تیم «مولر» دریافت که برخی دستیاران و همکاران دونالد ترامپ به مواردی غیر قانونی وخلاف قانون قضایی و مالی از جمله «دروغ » مانند دروغ‌هایی که ژنرال فلین به بازجویان گفته بود یا تخلفات قانونی که مایکل کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ مرتکب آن شده بود، اشاره کرد. طبق این تحقیق وکیل ترامپ به محققان دروغ گفته بود سپس او اعتراف کرد که مبالغی پول برای حق سکوت به زنانی پرداخت کرد که در زمان آغاز کمپین انتخاباتی تصمیم داشتن درباره روابط صمیمی بین آنها و برخی از پیمانکاران دونالد ترامپ سخن بگویند با همه این احوال اما رابر مولر هیچ کس از همکاران دونالد ترامپ را به همکاری با روسیه متهم نکرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، همیشه اصرار داشت که هیچگونه توافقی میان کمپین انتخابات ریاست جمهوری او با روسیه وجود ندارد. در حال حاضر تحقیقات «رابرت مولر» ادعای ترامپ را اثبات کرده است. ترامپ تحقیقات مولر را به تحقیقات جادویی قرون وسطی توصیف کرده است.

شخصیت‌های آمریکایی که در پی تحقیقات سقوط کردند

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، و سناتور جمهوری خواه از ایالت آلاباما اولین نفری بود که حمایت خود را دونالد ترامپ اعلام کرد او با ترامپ را در کمپین انتخاباتی سال 2015 در اولین تجمع بزرگ در ایالت‌های جنوب همراهی کرد. او همچنین رابط دونالد ترامپ با جنوبی ها بود او همچنین رابطه ترامپ با کلیساها را هموار کرد ر سال که به درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور، از مقام خود استعفا می‌دهد. سشنز بلاخره پس از چند ماه با ترامپ اختلاف پیدا کرد و بارها از وی انتقاد کرد و در نهایت گفت به درخواست دونالد ترامپ استعفا داده است ترامپ نیز با تشکر از او برای خدماتش، با تعیین سرپرست موقت برای وزارت دادگستری، گفته است که نامزد جایگزینی سشنز را بعدا معرفی خواهد کرد. برخی رسانه‌های غربی استعفای آقای سشنز را "اخراج" توصیف کرده‌اند. او در استعفانامه‌اش خطاب به ترامپ نوشت :«جناب رئیس جمهوری، بنا به درخواست شما استعفایم را تقدیم می‌دارم».

اما ویلیام بار که اکنون وزیر دادگستری ایالات متحده آمریکا است او وزیر دادگستری سابق در دوران پرزیدنت جورج دبلیو بوش است که همواره از اختیارات گسترده ریاست جمهوری در ایالات متحده حمایتن کرده است.

او گفته است تحقیق «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات سال 2016 به دست او رسیده است او به نوبه خود به رهبران کمیته‌های مربوطه ارسال کرده به آنها اطمینان داده که آخر هفته یعنی پایان روز یکشنبه نتایج تحقیقات را اعلام خواهد کرد.
دمکرات ها خواستار نشر کامل گزارش مولر شدند.

دموکرات ها بر روی انتشار متن کامل تحقیقات مولر اصرار می ورزند و معتقدند که مولر در گزارش خود چیزهای مهمی دارد که آنها با توزیع آنها بر آمریکایی‌ها می توانند از آن برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آینده بهربرداری کنند.

جمهوری‌خواهان هفته گذشته در کنگره آمریکا برای انتشار گزارش رابرت مولر رای دادند، جمهوری خواهان نمی خواهند، در این گزارش به عنوان توطئه گر سیاسی یا مدافع غیر قانونی از دونالد ترامپ رئیس جمهور وابسته به جزب جمهوریخواه متهم شوند.

پیروزی دونالد ترامپ

در این میان اما دونالد ترامپ با پیروزى از اين معرکه خارج شده است در ماههای گذشته اطلاعاتی به بیرون درز شده بود که حاکی از آن است که یک خانم وکیل روس به سرویس‌های اطلاعاتی مسکو، قبل از انتخابات در ساختمان برج ترامپ با پسر رئیس جمهوری آمریکا نشستی داشته است گفته می‌شود که ترامپ از این نشست خبر داشته است. برخی از اتهامات دیگر نیز متوجه ترامپ شده است از جمله اینکه او با راجر ستون روزنامه نگاری که ایمیل‌های هیلاری کلینتون را به سایت ویکی لیکس داده در ارتباط بوده است.اما به نظر می رسد که همه این مسائل درست نباشد و بلاخره اکنون تحقیقات رابرت مولر هیچ اتهامی مبنی بر همکاری روسیه با ترامپ در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 وجود ندارد.