.
.
.

پخش صدای اذان در تمام شهرهای نیوزیلند در اولین جمعه پس از قتل نمازگزاران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت نیوزلند در مراسمی فوق العاده در اولین جمعه پس از قتل عام در دو مسجد در شهر کریست‌چرچ که به کشته شدن 50 نمازگزار منجر شد، صدای اذان را در تمام شهرهای این کشور پخش کرد.

پس از پخش اذان با صدایی رسا که از بلندگوها پخش شد، مردم نیوزلند به احترام قربانیان این حادثه دو دقیقه سکوت کردند .

امروز در اولین جمعه پس از حادثه قتل نمازگزاران، هزاران نفر از جمله «جاسیندا اردیرن» نخست وزیر نیوزلند و زخمی شدگان آن حادثه تلخ، در پارکی مقابل مسجدی نور که قتل عام وحشتناک در آنجا آغاز شد، به احترام قربانیان ایستادند.

با گذشت یک هفته از حادثه اما مردم جزیره کوچک نیوزلند هنوز از حمله وحشیانه و خونین «برنتون تارانت»، استرالیایی 28 ساله، شگفت زده هستند.

در تجمعی بزرگ با حضور نخست وزیر نیوزلند، برخی از مقامات عالی رتبه و هزاران شهروند این کشور، موذنی با سرپوشی سفید، ساعت 1:30 بعدازظهر محلی (0030 GMT) اذان را با صدایی رسا خواند او در حالی اذان را می خواند که هزاران نفر نیوزلندی با احترام و در سکوتی مطلق در پارک مقابل مسجد «النور» به ندای «الله اکبر» گوش فرا دادند.

پس از پایان ندای «اذان» که ار رسانه‌های رسمی نیوزلند نیز پخش شد، مردم سراسر این کشور به احترام نمازگزاران کشته شده دو دقیقه سکوت کردند.

در شهرهای اوکلند، ولینگتون و دیگر شهرهای این کشور نیز مردم با برگزاری تجمع‌هایی در اماکن عمومی به احترام قربانیان به صورت ایستاده دو دقیقه سکوت کردند.

در استرالیا کشور همسایه نیوزلند نیز مردم در اماکن عمومی به احترام قربانیان ایستادند و دو دقیقه سکوت کردند.

در همبن حال امام جمعه مسجد النور با محکوم کردن کشتار نمازگزاران از همدردی دولت و ملت نیوزلند با خانواده قربانیان تشکر و قدردانی کرد.

شیخ فوده گفت:« به چهرهای مردم نیوزلند نگاه کردم، ابراز همدردی عمیق را در چشمان این مردم و هزاران انسان در اقصی نقاط جهان مشاهده کردم ».

این در حالی است که مسجد «النور» همچنان بسته است، کارگران در حال ترمیم دیوارهای این مسجد از آثار گلوله‌ها و تمییز کردن کف‌ این مسجد از آثار خون نمازگزاران هستند.

پس از نماز امروز جمعه امروز 22 مارس هزاران شهروند نیوزلندی غیر مسلمان در حالی که با دسته‌های گل، مسجد «النور» را گل باران کرده‌اند با مسلمانان تصاویری سلفی انداختند و از همبستگی و همدردی با مسلمانان سخن گفتند.

بسیاری از زنان نیوزلندی نیز با پوشیدن حجاب به احترام زنان مسلمان در این روز در مقابل مسجد نور ایستادند و و دو دقیقه سکوت کردند.