فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وضعیت هواپیمای مسافربری بوئینگ بحرانی شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پس از سقوط یک فروند بوئینگ 8-737 سری مکس در کشور اتیوپی در 10 مارس 2019 که باعث مرگ 157 سرنشین آن شد، بسیاری از کشورهای جهان، پرواز این هواپیما در حریم هوایی خود را ممنوع اعلام کردند. ایران نیز به تازگی به جمع این کشورها پیوست.

  شرکت هواپیماسازی بوئینگ به تازگی این مدل هواپیمای مسافربری را با تبلیغات گسترده، روانه بازار کرد.

  اولین پرواز هواپیمای بوئینگ 8-737 مکس، کمتر از دو سال پیش، از 29 ژانویه 2016 آغاز شد، روزی که بویینگ، از معرفی جدیدترین نسل از پرفروش ترین جت تجاری جهان و از ویژگی‌های خاص و منحصر ‌به‌ فرد آن خبر داد.

  اما در 29 اکتبر 2018، پرواز شماره 610 لاین ایر از فرودگاه بین‌المللی جاکارتا به مقصد فرودگاه شهر پنگال پینانگ حادثه ای را رقم زد که اعتبار این مدل بوئینگ را به شدت زیر سوال برد، این پرواز، فقط 12 دقیقه بعد از بلند شدن از روی باند، دچار سانحه شد، در دریای جاوا سقوط کرد و تمام 181 مسافر و هشت خدمه پرواز جان باختند.

  مخابره این خبر در جهان باعث بهت و حیرت همه شد، چرا که از تحویل هواپیمای سانحه ‌دیده کمتر از سه ماه می‌گذشت.

  این اولین سانحه مرگبار هواپیمای 737 مکس بود که از نظر تعداد قربانیان، به دومین سانحه تاریخ اندونزی تبدیل شد و بدترین سانحه در تاریخ 18 ساله شرکت لاین ایر نیز بود.

  گزارشات اولیه، از اشکالات وسایل دقیق پروازی این هواپیما در پروازهای قبلی پرده برداشت.

  بر اساس گزارش رویترز، 23 تن از مسافران این پرواز از مقام‌های دولتی اندونزی و یکی از مسافران و یکی از خلبانان نیز شهروند ایتالیا بودند.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری بیزینس اینسایدر، خلبان هواپیمای لاین ایر اندونزی، سه دقیقه پیش از سقوط به دریا، از فرودگاه درخواست بازگشت به مبدا را داشته که با مخالفت ایستگاه کنترل همراه بوده است.

  در گزارش ها آمده که هواپیما یک مشکل فنی داشت که پیش از پرواز، برطرف شده بود. جزئیات بیشتری در مورد این مشکل منتشر نشده‌ است.

  اما این پایان ماجرا نبود. هنوز این حادثه از ذهن ها پاک نشده بود که سانحه سقوط هواپیمای شرکت اتیوپی ایرلاینز رخ داد. این سانحه در 10 مارس سال 2019، نزدیک آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی روی داد و 157 کشته بر جای گذاشت.

  این سانحه دومین سانحه هوایی برای هواپیمای بوئینگ 8-737 سری مکس بود که ظرف کمتر از شش ماه روی می داد.

  هواپیمای بوئینگ 8-737 سری مکس، از سال 2016، وارد سیستم هوایی کشور‌ها شده، اما در همین مدت کم به گمان بعضی از کارشناسان بی مشکل نبوده است.

  مری شیاوو، از تحلیل گران مسائل هوانوردی در سی.ان.ان. و بازرس کل پیشین در سازمان حمل و نقل آمریکا در این باره گفت: «تاکنون دو فروند هواپیمای بسیار نو (ساخت شرکت بوئینگ) سقوط کرده است. این مسئله موجبات نگرانی در صنعت هوانوردی را فراهم آورده است. آنچه به نگرانی ها دامن می زند این است که دو پروازی که دچار چنین سرنوشتی شده اند برخی شباهت ها با یکدیگر دارند».

  وی افزود: «هر دوی آنها در اختیار شرکت های هواپیمایی شناخته شده ای قرار داشتند که استانداردهای ایمنی پرواز را به دقت رعایت می کنند. هواپیمای بوئینگ 737 مکس که در اندونزی سقوط کرد تنها 13 دقیقه بعد از برخاستن از باند به این سرنوشت گرفتار شد. هواپیمای بوئینگ اتیوپیایی هم شش دقیقه بعد از پرواز سقوط کرد».

  وی در ادامه بیان کرد: «شباهت های سقوط این دو هواپیمای بوئینگ 737 مکس در جاکارتا و آدیس آبابا به اندازه ای زیاد است که نباید آنها را نادیده گرفت».

  در نهایت قرار شد، اعلام نظر درباره علت وقوع این حادثه، به بعد از بررسی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما موکول شود. اما علت اصلی سقوط هواپیمای بوئینگ 737 مکس در جاکارتا، نصب نوعی سامانه ایمنی جدید در این هواپیما عنوان شد که به محض دریافت داده هایی مبنی بر در معرض خطر بودن هواپیما، دماغه هواپیما به طور خودکار به سمت پایین منحرف می شود. در آن پرواز سامانه ایمنی مزبور بر اساس داده های اشتباه عمل کرده بود. اگر بررسی ها و تحقیقات نشان دهد که علت سقوط هر دو هواپیمای بوئینگ 737 مکس یکی بوده است, پیامدهای بسیار ناگواری متوجه شرکت هواپیماسازی بوئینگ در آمریکا خواهد شد.

  بر اساس تازه ترین گزارش های شرکت هواپیماسازی بوئینگ، تاکنون 350 فروند از این نوع هواپیما به شرکت های هواپیمایی مختلف فروخته شده است. هواپیمای بوئینگ 737 مکس که در اتیوپی سقوط کرد بسیار نو بود و یکی از پنج فروند هواپیما از این دست بود که در ماه نوامبر گذشته در اختیار شرکت هواپیمایی اتیوپی قرار گرفته بود.

  از سال 2017 تا کنون هیئت مدیره بوئینگ 8-737 سری مکس خبر از 23 مشکل در این هواپیما داده است.

  در حالی که بررسی هر دو سانحه در جریان است، تیم‌های بررسی سانحه اندونزیایی و آمریکایی متوجه شدند که ممکن است شیرجه ناگهانی دماغه به دلیل ایراد نرم‌افزار ارتقایافته بویینگ باشد. تغییرات نرم‌افزاری به گونه‌ای بود که هنگام واماندگی خودکار، وارد عمل شود و از آن جلوگیری کند، حال آنکه کافی است داده‌های ارتفاع و زاویه حمله‌ای که به کامپیوتر هواپیما می‌رسد، خطا داشته باشد تا هواپیما به‌ طور خطرناکی ارتفاعش را کاهش دهد. در هر دو سانحه، هواپیما به ‌طور نوسانی کاهش و افزایش ارتفاع داشته ‌است. بنابراین این طور به نظر می‌رسد که احتمالا سیستم مذکور، هواپیما را در وضعیت واماندگی تشخیص داده و درصدد پایین ‌آوردن نوک دماغه هواپیما بوده‌ است، در مقابل خلبانان سعی داشته‌اند با بالا بردن دماغه هواپیما آن را به وضعیت عادی دربیاورند، در حالی که سیستم به ‌طور خودکار تصمیم آنها را نادیده گرفته و این روند منجر به سانحه شده‌ است. در مورد سانحه اتیوپی شواهد کمی در دسترس است و نمی‌توان گفت که قطعا دلیل این سانحه هم همین بوده ‌است. آنچه تاکنون به دست آمده معلوم نمی‌کند که آیا خلبانان اشتباهی انجام داده‌اند یا مشکل از سیستمی بوده که هیچ ارتباطی به آنها ندارد. طبق گفته‌های جمعی از خلبانان، تغییرات سیستم کنترل پرواز، برای آنها توضیح داده نشده بود.

  رابرت استنجل که متخصص سیستم کنترل پرواز و پروفسور علوم مهندسی دانشگاه پرینستون است، این طور می‌گوید: «واضح نیست که علت سانحه هواپیمای اتیوپی عیب سیستم کنترل بوده یا اینکه خلبانان در تلاش بوده‌اند هواپیما را به ‌طور دستی کنترل کنند و در این میان چیز دیگری آنها را در وضعیت اضطراری قرار داده‌ است».

  وی با تذکر اینکه نمی‌توان بدون اطلاعات بیشتر نتیجه‌ای گرفت، این طور ادامه می‌دهد: «شباهت‌های زیادی که بین دو سانحه وجود دارد، فعلا کمکی نمی‌کند و صرفا جامعه هوانوردی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد».

  شش سال پیش نیز بویینگ با چنین مشکلاتی دست ‌و ‌پنجه نرم می‌کرد. در آن زمان هواپیمای 787 دچار مشکل باتری بود و به همین دلیل زمین‌گیر شد. اسکات همیلتون که مشاور صنعت هوانوردی است، این‌طور می‌گوید: «در آن زمان، تنها 50 فروند 787 پرواز می‌کرد، در حالی که هم‌اکنون بیش از 300 فروند 737 پرواز می‌کنند و این کار را مشکل می‌کند».

  چین که حدود یک سوم از بازار این هواپیما را در دست دارد، طی دستوری، هر 96 فروند 737 مکس را زمین‌گیر کرده ‌است.

  هر چند از سال 2016 و پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، سهام این شرکت در بازار بورس رشد چشمگیر سه‌ برابری داشت، اما سوانح اخیر و بررسی نمودارهای بازار سهام نشان از کاهش بی‌سابقه ارزش سهام این شرکت دارد.

  پس از چین، اتیوپی و اندونزی نخستین کشورهایی بودند که پرواز این هواپیما را ممنوع اعلام کرده و ناوگان خود را زمین‌گیر کردند. این اقدام به سرعت در اتحادیه اروپا، فیجی، مالزی، عمان، استرالیا، کانادا، برزیل، امارات متحده عربی، بریتانیا و چندین کشور دیگر نیز دنبال شد و نهایتا در آمریکا نیز پرواز این هواپیما ممنوع اعلام شد.

  نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از کشورهایی که این هواپیما را در ناوگان خود ندارند نیز، پرواز بویینگ 737 سری مکس بر فراز آسمان خود را ممنوع اعلام کرده‌اند.

  اکنون ایران نیز به جمع این کشورها پیوسته و پرواز بویینگ 737 سری مکس را بر فراز آسمان خود ممنوع اعلام کرده است.

  رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی ایران، در این‌ باره به خبرگزاری فارس گفت: «نوتم (اطلاعیه هوانوردی) ممنوعیت عبور هواپیمای بوئینگ مکس از آسمان ایران، مانند دیگر کشورها صادر شده است».

  خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که پرواز این هواپیماها در حریم هوایی ژاپن ممنوع شد. شرکت های هواپیمایی ژاپنی هنوز این مدل هواپیما را ندارند، اما شرکت های هواپیمایی خارجی ممکن است از این نوع هواپیماها استفاده کنند که در این صورت پرواز آنها بر فراز مرز هوایی ژاپن، ممنوع خواهد بود

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران