.
.
.

هشدار آمریکا به عراقی‌ها در باره سفر روحانی به بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در باره سفر حسن روحانی به بغداد به عراقی‌ها هشدار داد که زیاد به ایران خوشبین نباشند.

هوک گفته است رژیم ایران که اهمیتی برای آسایش و رفاه مردم خود قائل نیست چگونه می‌تواند چگونه خیر خواه مردم عراق باشد.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «الحره» گفته است:«ایالات متحده حامی حق حاکمیت، امنیت و کامیابی عراق است، اما رژیم ایران نماینده هیچ کدام از این منافع نیست.»

هوک گفته است که ایران می‌خواهد از عراق برای افزایش قدرت خود در منطقه استفاده کند و تهران به دنبال منفعت عراقی‌ها نیست.

برایان هوک در این مصاحبه گفته است در حالی که اکثریت مردم عراق خود را اول عراقی می دانند اما رژیم ایران قصد دارد هویت عراقی‌ها را از بین ببرد وهویت فرقه گرایانه «شیعی» را در این کشور القا و ترویج دهد.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده که تحرکات اخیر رژیم ایران در عراق با هدف افزایش قدرت نفوذ در منطقه خاورمیانه و ساختن یک کریدور شیعی صورت می‌گیرد و ایران می خواهد از عراق به عنوان یک وسیله برای رسیدن به این هدف استفاده کند.

برایان هوک همچنین گفت: «عراقی‌ها باید انگیزه‌های سفر حسن روحانی به عراق را مورد سوال قرار دهند. چرا که حکومت ایران که وضعیت مردم کشورش را در اولویت قرار نمی‌دهد، پس چگونه ممکن است بهبود وضعیت مردم عراق از اولویت‌هایش باشد؟»

وی افزود: «رژیم ایران می‌خواهد عراق را به یکی از استان‌های خود تبدیل کند».

این مقام آمریکایی با استناد به عملکرد ایران و شیوه تعامل رژیم این کشور در منطقه از مانند دخالت‌های مستمر در امور کشورهای همسایه و بی ثبات کردن امنیت، گفت، سیستم بانکی ایران سیاه و غیر شفاف است، رژیم ایران نمی خواهد مردم خود از حیف و میل اموال کشورشان آگاه شوند رژیم برای رسیدن به اهداف توسعه طلبانه خود در منطقه و کنترل دیگر کشورها، اموال مردم را در سرتاسر خاورمیانه هزینه برنامه‌های خود می کند.