.
.
.

عامل کشتار نیوزلند هنگام ارتکاب جرم به کدام موسیقی گوش می‌کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عامل حملات خونبار روز جمعه 15 مارس 2019 به دو مسجد در منطقه کرایست‌چرچ نیوزلند، هنگام حمله اسلحه‌ای در دست داشت که روی آن مطالبی به رنگ سفید نوشته بود و همزمان آهنگی را گوش می‌کرد که به تمجید از جنایتکاران جنگ بوسنی می‌پرداخت.

این موضوع اندیشه‌های مسمومی که او را به انجام این کشتار بی‌سابقه واداشته، فاش می‌کند. این کشتار از این جهت بی‌سابقه است که برای اولین بار به صورت زنده از شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود و تا کنون هیچ یک از موارد مشابه پیشین، به صورت زنده پخش نشده بود.

جاسیدنا آردرن، نخست‌وزیر نیوزلند این حادثه را یکی از زننده‌ترین جنایات نیوزلند توصیف کرد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز برنتون تارانت، شهروند 28 ساله استرالیایی عامل این حمله را «تروریست خشن راست‌گرای افراطی» توصیف کرد.

موسیقی که برنتون تارانت هنگام حرکت به سمت مسجد نور گوش می‌کرد، آهنگی به نام «آتش» بود که ریشه‌های آن به یک جنگ ملی-دینی ویرانگر در اروپا می‌رسد.

این آهنگ یک آهنگ‌ صربی است که به تاریخ 1992 تا 1995 و دورانی که یوگسلاوی سابق در آتش جنگ‌های داخلی می‌سوخت، باز می‌گردد. در این آهنگ جنگجویان صرب و از جمله رادوان کاراجیچ، رهبری سیاسی صرب-بوسنی تمجید می‌شود. کاراجیچ اکنون به دلیل ارتکاب جنایت‌های جنگی علیه مسلمانان بوسنی و قتل عام آنها، در زندان دادگاه لاهه به سر می‌برد.

ویدئویی از آهنگ آتش در یوتیوب وجود دارد که زندانیان مسلمان را در اردوگاه‌های تحت کنترل صرب‌ها در دوران جنگ داخلی یوگسلاوی نشان می‌دهد. در این آهنگ الفاظ اهانت‌آمیزی به اهالی کاتولیک کروواسی، بوسنیایی‌ها و مسلمانان وجود دارد.

در ویدئوهای منتشر شده از حملات می‌توان به وضوح شنید که برنتون تارانت پس از انجام کشتار و بازگشت به خودرو، آهنگ آتش را با صدای گروه راک بریتانیایی «The Crazy World of Arthur Brown» گوش می‌دهد و خواننده با صدای بلند در حال گفتن «من خدای جهنم هستم» است.