.
.
.

عامل حمله نیوزلند به اتهام ارتکاب قتل به دادگاه احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه نیوزلند اعلام کرد که مرتکب قتل با قید ضمانت آزاد نخواهد شد تا مجددا در دومین جلسه در تاریخ 5 ماه آوریل به دادگاه احضار شود.

برینتوت تارنت، تبعه استرالیایی 28 ساله و عامل حمله روز جمعه به دو مسجد در شهر کرایستچرچ نیوزیلند که منجر به کشته شدن 49 تن و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر شد، شنبه 16 مارس به اتهام ارتکاب قتل در دادگاه احضار شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها برینتوت تارنت، مربی سابق بدنسازی و فعال راستگرای استرالیایی با دستبند و با پیراهن سفید مخصوص بازداشتی‌ها در دادگاه احضار و تفهیم اتهام شد.

تارنت هیچگونه درخواست برای آزادی با قید ضمانت ارائه نداد و تا تشکیل دومین جلسه دادگاه او در 5 آوریل در بازداشت خواهد ماند.

جاسیندا اردیرن، نخست وزیر نیوزلند ضمن ارائه جزئیاتی درباره متهم ردیف اول در حمله تروریستی به دو مسجد در کشورش نیوزلند توضیح داد که عامل اصلی این حمله هیچگونه سوابق کیفری ندارد و هیچگاه به عنوان شخص سابقه‌‌دار ثبت نشده است.

وی در ادامه گفت:« او جواز حمل سلاح از نوع «أ» را داشته که او را قادر به خرید ابزار جنایت کرده است.

نخست وزیر نیوزلند در یک کنفرانس خبری گفت، تحقیقات درباره جزئیات حادثه و بازجویی از 3 تن از کسانی که به ظن دست داشتن در این حمله، دستگیر شده‌اند همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر نیوزلند در ادامه افزود« درباره فعالیت‌‌های راست افراطی در کشورمان تحقیق خواهیم کرد».

در پی حادثه تیراندازی روز جمعه به سوی نمازگزاران در دو مسجد در شهر کرایستچرچ نیوزیلند نخست وزیر این کشور همچنین تاکید کرد که از این پس تدابیر امنیتی لازم را در اطراف مساجد در نیوزلند تشدید خواهد کرد.

وی همچنین افزود که پلیس نیوزلند در بالاترین سطح هشدار به سر می‌برد، و از تمامی شهرندان تقاضا شده در منازلشان بمانند و تماس‌هایی با چند کشور جهت فراهم کردن و تبادل اطلاعات درباره این حمله برقرار شده است.

وی در ادامه گفت، عامل حمله در هیچکدام از کشورهای استرالیا و نیوزلند تحت مراقبت نبوده است.

نخست وزیر نیوزلند، تاکید کرد:« گفتمان نژادپرستی و تفرقه در کشور ما جایی ندارد»

وی همچنین توضیح داد که شخص مظنون به حمله تروریستی به تعدادی از کشورهای جهان مسافرت کرده است اما هیچگاه برای مدت‌های طولانی در نیوزلند اقامت نکرده است.

اردیرن همچنین گفت که مرد استرالیایی« به طور غیر ممتد به نیوزلند مسافرت کرده است و برای مدت های متفاوتی در آن اقامت کرده است».

وی همچنین افزود که «نمی‌توان عامل حمله را به عنوان فردی با اقامت طولانی مدت در نظر گرفت».

نخست وزیر نیوزلند افزود:«متهم در لیست‌های مراقبت هیچکدام از کشورها استرالیا و نیوزلند قرار نگرفته بود.