فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پومپئو: تشکیل ائتلاف امنیتی خاورمیانه در مسیر پیشرفت بزرگ قرار دارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت که پیشرفت بزرگی در زمینه تشکیل ائتلاف امنیتی در خاورمیانه طی ماه‌های اندک آینده حاصل خواهد شد.

  منابع آگاه به روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» گفتند که پمپئو با شماری از مسئولان اجرایی دز بخش نفت و گاز دیدار خواهد کرد تا طرح آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت ایران را به آن‌ها ارائه دهد.

  به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار است پومپئو برای افزایش صادرات نفت به آسیا و به دست آوردن حمایت از سیاست‌های واشینگتن برای منزوی کردن تهران، اقدام کند. او در این زمینه در کنفرانس حمایت از ابتکار عمل « Asia Edge» در هیوستن برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها سخن خواهد گفت. این بزرگترین تجمع سالانه بخش نفت و گاز در ایالات متحده است.

  به گفته منابع آگاه، وزیر امور خارجه آمریکا راه‌های یمنیه ایالات متحده بر تجارت انرژی جهان از راه توسع روابط با کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای متحد در آسیا را به بحث خواهد گذاشت؛ اقداماتی که می‌تواند به انزوای بیشتر ایران در پی تحریم‌های رو به افزایش ایالات متحده علیه تهران بیانجامد.

  فرانک فانون دیپلمات ارشد متخصص انرژی در وزارت امور خارجه آمریکا در جلسات با شرکت‌های انرژی در حاشیه کنفرانس در هیوستن دیدار خواهد کرد.

  در همین زمینه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که موفقیت ابتکار عمل « Asia Edge»به تلاش‌های بخش خصوصی و حمایت‌های دولت آمریکا بستگی دارد.

  او ادامه داد که هدف اصلی رایزنی‌های وزیر خارجه آمریکا، چگونگی همکاری به شکل بهتری با شرکت‌ها و مسئولان اجرایی است زیرا همانطور که ملاحظه می‌کنیم، این شرکت‌ها نقش بسیار بزرگی را در انواع دیگری از مشکلات مشابه ایفا می‌کنند.

  دو تن از منابع توضیح دادند که رایزنی‌های پومپئو درباره طرح‌های دولت ترامپ برای تشکیل ائتلاف امنیتی خاورمیانه که شامل سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر، سلطنت عمان، بحرین، مصر و اردن است، در جریان است. این دو منبع افزودند که هدف از تشکیل این ائتلاف، تشددی انزوای ایران است.

  ایالات متحده آمریکا تحریم‌های سنگینی علیه ایران و ونزوئلا اعمال کرده که از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» هستند. تحریم‌های آمریکای عرضه نفت در بازارهای جهانی را به مقدار 2 میلیون بشکه کاهش داده است.

  پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران در ماه نوفمبر گذشته ایالات متحده 8 کشور خریدار نفت ایران به طور موقت از تحریم‌ها معاف کرد تا مانع افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام شود.

  با توجه به احتمال عدم تجدید معافیت‌ها، پیش‌بینی می‌شود مدت زمان این معافیت‌ها ماه مه به پایان برسد. هند و چین که خود از بزرگترین مشتریان نفت در جهان هستند، همواره بر ادامه مدت آن معافیات اصرار دارند.

  تلاش‌های پومپئو رای متقاعد مسئولان اجرایی در بخش‌های نفت و گاز در راستای طرح دولت ترامپ برای کنترل مسیرهای تجارت انرژی صورت می‌گیرد تا اهداف سیاسی و ژئوپولتیک آمریکا را به ویژه در ارتباط با گسترش سریع در صادرات نفت و گاز این کشور برآورده کند.

  آمریکا علاوه بر اینکه بزرگترین صادر کننده فرآورده‌های نفتی پالایش شده همانند گازوئیل و بنزین در جهان است، هم اکنون با تولید بیش از 12 میلیون بشکه نفت خام در روز عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در جهان را به خود اختصاص داده است.

  تلاش‌های واشینگتن برای متقاعد ساختن کشورهایی از جمله چین، لهستان، ژاپن و کره شمالی به خرید هر چه بیشتر نفت و گاز طبیعی از آمریکا تاکنون موفقیت‌آمیز بوده و در همین راستا در کنفرانس بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه انرژی از جمله شیفرون، توتال، رویال داچ و شل و غیره شرکت می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران