.
.
.

چگونه می‌توان در پنج روز کُرد شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«چگونه می‌توان در پنج روز کُرد شد؟» نام کتاب شعری است که یک شاعر سوری کُرد نوشته است. مروان علی، در این کتاب آثاری ادبی مانند شعر و قصه و زندگینامه را با هم در آمیخته است.

واقعیت امر این است که با خواندن این کتاب، کسی راهی برای کُرد شدن در عرض 5 روز نمی‌یابد ولی با رنج‌ها و دردهایی که انسان کُرد در وطن خود و یا در غربت با آن مواجه است، آشنا می‌شود.

این کتاب که توسط انتشارات متوسط در ایتالیا و انتشارات السویدی در امارات متحده عربی منتشر شد، زندگی کُردها در روزگار فعلی و زندگی مشقت‌بار آنها در دوران حکومت حافظ اسد را به تصویر می‌کشد.

زبانی که مروان علی کتاب «چگونه می‌توان در پنج روز کُرد شد؟» را با آن نوشته، آمیزه‌ای از شعر، قصه، زندگینامه و حتی گاه شیوه خبرنویسی رسانه‌اس است. این شیوه را اولین بار ادواردو گالیانی، نویسنده معروف ایتالیایی در کتاب «خاطره آتش» به کار برد و زمانی که از او پرسیده شد، جنس ادبی کتاب چیست، گفت: «نمی‌دانم این کتابم به کدام شاخه ادبی تعلق دارد.»

مروان علی در بخشی از کتابش برای توصیف کردستان می‌نویسد: «همه آنها گذشتند... بر فراز کوه‌های سر به آسمان کشیده‌مان... همه رفتند... اما کوه‌هایمان ماندند.»

این کتاب در پنج فصل نوشته شده که هر فصل آن به مانند یک روز در نظر گرفته شده و در قالبی تقریبا داستانی روزهای کودکی نویسنده که همزمان با حکومت حافظ اسد بر سوریه است را روایت می‌کند؛ روایت دردناک از خاطرات کودکی و از شعبه سازمان اطلاعات سوریه در محل زندگی نویسنده و از مجسمه حافظ اسد در آن نزدیکی.

در این کتاب شخصیتی به نام مجسمه حافظ اسد وجود دارد و مروان علی در توصیف این شخصیت همزمان با قیام کردها در سال 2004، نوشته: «مجسمه می‌ترسید و سرش را در میان دستانش پنهان می‌کرد و چشمانش را می‌بست تا آنچه پیرامونش رخ می‌دهد را نبیند.»