.
.
.

منفرد وبر: ترکیه نمی‌تواند عضو اتحادیه اروپا شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منفرد وبر، نامزد اصلی حزب سوسیالیست اروپا «EPP» برای انتخابات آینده ریاست اتحادیه اروپا، روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، ترکیه نمی‌تواند عضو اتحادیه اروپا شود.

وی افزود، اگر او رئیس اتحادیه اروپا شود، به مذاکرات برای پذیرش عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا پایان خواهد داد.

یکی از مهمترین اهداف استراتژیک ترکیه پیوستن به اتحادیه اروپا است اگر چه آنکارا مذاکره برای این مسئله که در سال 2004 به طور رسمی آغاز شده بود را به تعلیق انداخت.

وبر، نامزد EPP برای ریاست اتحادیه اروپا پس از انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه، در سخنانی در میان جمعی از سیاستمداران محافظه کار آلمانی در بایرن، گفت: «هرکسی دوست دارد روابط خوبی با ترکیه داشته باشد و همه می‌خواهد با آنکارا همکاری کنند تا به اتحادیه اروپا بپیوندد اما اگر من رئیس اتحادیه اروپا شدم تمام دفاتر مربوط به مذاکرات با ترکبه در بروکسل را تعطیل خواهم کرد. بگذارید با هم بسیار روشن صحبت کنیم، ترکیه نمی‌تواند عضو اتحادیه اروپا شود»

منفرد وبر، یک سیاستمدار 46 ساله آلمانی و یکی از برجسته‌ترین گزینه‌ها در این زمینه است. او از چهارده سال پیش به عنوان نماینده در پارلمان اروپا فعالیت می‌کند و رهبری بزرگترین گروه پارلمانی یعنی «فراکسیون حزب مردم» را از سال 2014 میلادی بر عهده دارد.

به نظر می‌رسد که با وجود سن کم و تجربه ناکافی در بخش‌های اجرایی، او می تواند از حمایت آنگلا مرکل، صدراعظم المان نیز برخوردار شود.

رجب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه اکتبر، سال گذشته طی سخنان گفت که او در نظر دارد در باره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا یک همپرسی اجرا کند. اردوغان که بسیار از دست اروپائیان عصبانی شده بود گفت، آنها به دلیل تبعض علیه مسلمانان مانع انضمام ترکیه به اتحادیه اروپا می شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم