.
.
.

پاکستان: مانع ورود زیردریایی هندی به آب‌هایمان شدیم.. دهلی نو: دروغ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروی دریایی پاکستان سه‌شنبه 5 مارس اعلام کرد که مانع از ورود زیردریایی هندی به آب‌های منطقه‌ای‌اش شده است؛ اعلامی که هند آن را تکذیب کرد.

این در حالی است که تنش میان دو کشور هسته‌ای همچنان ادامه دارد.

اعلام نیروی دریایی پاکستان چند روز پس از درگیری هوایی نادر میان هند و پاکستان در آسمان منطقه مورد مناقشه کشمیر صورت می‌گیر؛ تنشی که نگرانی از درگرفتن جنگی فراگیر را برانگیخت و باعث شد مجامع بین‌المللی از دو طرف بخواهند خویشتندار باشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سسخنگوی نیروی دریایی پاکستان گفت: «نیروی دریایی پاکستان مانع ورود یک زیر دریایی هندی به آب‌های منطقه‌ای خود شد».

او ادامه داد: «زیر دریایی هندی هدف قرار نگرفت، روندی که هم‌راستای سیاسیت دولت برای حفاظت از صلح است».سال 2016 هم پاکستان اعلام کرد یک زیردریایی هندی را از آب‌های منطقه‌ای خود دور کرده است.

پس از آن هم نیروی دریایی پاکستان اعلام کرد که روز دوشنبه زیر دریایی هندی را در منطقه دریایی پاکستان یا در منطقه اقتصادی ویژه این کشور که 370 کیلومتری است، رصد کرده است.

نیروی دریایی پاکستان همچنین فیلمی ویدیویی منتشر کرده که می‌گوید از زیردریایی هندی گرفته شده است. این ویدیو حاوی تصاویر سیاه و سفید غیر واضح است که یک دوربین را بالای سطح آب نشان می‌دهد. تاریخ حک شده روی ویدیو ساعت 20:35 روز دوشنبه را نشان می‌دهد.
در مقابل هند اعلام کرد که نیروی دریایی‌اش «با توجه به ضرورت مستقر می‌شود».

سخنگوی نیروی دریایی هند در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «در روزهای اخیر شاهد این بودیم که پاکستان وارد بازی تبلیغات دروغین شده است».

یک منبع دولتی هندی هم فیلم ویدیویی را بی اهمیت دانست و گفت: «چه چیزی باعث می‌شود زیر دریایی دوربین خود را در آب‌های پاکستان از سطح آب بالاتر ببرد».

هفته گذشته شاهد خطرناک‌ترین تنش نظامی میان دو کشور بود؛ تنشی که پس از کشته شدن 40 سرباز هندی در انفجاری انتحاری آغاز شد. مسئولیت این انفجار را که روز 14 فوریه روی داد، گروهی مسلح بر عهده گرفت که در پاکستان مستقر است.

12 روز پس از این حمله، هند مناطقی در خاک پاکستان را بمباران کرد. دهلی نو می‌گوید یک پایگاه آموزش «تروریست‌ها» را در پاکستان بمباران کرده است.

یک روز پس از آن، درگیری‌هایی هوایی میان هند و پاکستان در آسمان کشمیر روی داد که به سرنگونی دستکم یک هواپیمای هندی انجامید. پاکستان خلبان این هواپیما را دستگیر که البته چند روز بعد آزاد کرد.

هند هم می‌گوید یک هواپیمای پاکستانی را سرنگون کرده است؛ اعلامی که اسلام‌آباد آن را تکذیب می‌کند.

منطقه کوهستانی کشمیر که اکثر ساکنانش مسلمان هستند، از پایان استعمار بریتانیا در سال 1947، میان هند و پاکستان تقسیم شد. دو طرف مدعی مالکیت کامل منطقه هستند و دو بار بر سر آن جنگیدند.