.
.
.

هشدار شدیداللحن آمریکا به ترکیه درباره خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه 5 مارس اعلام کرد که به ترکیه گفته است چنانچه در خرید سامانه دفاع هوایی از روسیه پیش برود، واشینگن مجبور خواهد بود در مشارکت با آنکارا در برنامه جنگنده‌های الف-35 بازنگری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت پالادینو سخگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «به وضوح به ترکیه نسبت به خرید (سامانه دفاع موشکی روسی) اس-400 هشدار دادیم و گفتیم که این اقدام به بازنگری در مشارکت ترکیه در برنامه جنگنده‌های اف-35 خواهد انجامید و آینده فروش اسلحه به آنکارا را تهدید خواهد کرد».

پیش از این کورتس اسکاباروتی فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا گفته بود به واشینگتن توصیه خواهد کرد جنگنده‌های مدرن اف-35 به ترکیه نفروشد.

اسکاباروتی گفته بود که ترکیه باید طرح خود برای خرید سامانه اس-400 از ر وسیه را لغو کند، در غیر این صورت، خرید هواپیما و جنگ‌افزارهای آمریکایی را از دست خواهد داد. او ادامه داد که سامانه اس-400 تهدیدی برای هواپیماهای اف-35 آمریکایی خواهد بود.

وزارت امور خارجه آمریکا دسامبر گذشته با فروش سامانه دفاع موشکی پاتریوت به قیمت 3.5 میلیارد دلار به ترکیه موافقت کرده بود. تسلیم جنگنده‌های اف-35 به ترکیه با ادامه مذاکرات درباره سامانه اس-400 به تعویق افتاد.