.
.
.

ادامه تنش.. هند یک پهپاد پاکستانی را سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروی هوایی هند دوشنبه 4 مارس، یک پهپاد پاکستانی دیگر را در مناطق مرزی گم کرده بود، سرنگون کرد؛ اقدامی که نشان از ادامه تنش میان هند و پاکستان دارد.

به گزارش رسانه‌های هندی به نقل از منابعی که هویتشان را ذکر نکردند، یک جنگنده سوخو-30 هند، یک پهپاد را با موشک هوا به زمین در نزدیکی پیکانیر در استان راجستان واقع در شمال هند سرنگون کرد. این رویداد در منطقه‌ای در نزدیکی مرزهای پاکستان اتفاق افتاد.

خبرگزاری «پرس تراست آف اندیا» گزارش داده که این دومین تلاش پاکستان برای ارسال هواپیمای بدون سرنشین به آسمان هند در شش روز اخیر است. بنا بر این گزارش، روز 27 فوریه هم هند یک پهپاد پاکستانی را سرنگون کرده بود.

تا کنون اطلاعیه‌ای رسمی از سوی هند یا پاکستان در این باره منتشر نشده است.

هفته گذشته شاهد خطرناک‌ترین تنش نظامی میان دو کشور بود؛ تنشی که پس از کشته شدن 40 سرباز هندی در انفجاری انتحاری آغاز شد. مسئولیت این انفجار را گروهی مسلح بر عهده گرفت که در پاکستان مستقر است.

12 روز پس از این حمله، هند مناطقی در خاک پاکستان را بمباران کرد. دهلی نو می‌گوید یک پایگاه آموزش «تروریست‌ها» را در پاکستان بمباران کرده است.

یک روز پس از آن، درگیری‌هایی هوایی میان هند و پاکستان در آسمان کشمیر روی داد که به سرنگونی دستکم یک هواپیمای هندی انجامید. پاکستان خلبان این هواپیما را دستگیر که البته چند روز بعد آزاد کرد.

هند هم می‌گوید یک هواپیمای پاکستانی را سرنگون کرده است؛ اعلامی که اسلام‌آباد آن را تکذیب می‌کند.

منطقه کوهستانی کشمیر که اکثر ساکنانش مسلمان هستند، از پایان استعمار بریتانیا در سال 1947، میان هند و پاکستان تقسیم شد. دو طرف مدعی مالکیت کامل منطقه هستند و دو بار بر سر آن جنگیدند.