.
.
.

ریزش در حزب اردوغان و پیوستن عبدالله گول و داوود اوغلو به صفوف مخالفان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع ترکیه‌ای شنبه دوم مارس خبر از ریزش در داخل حزب حاکم عدالت و توسعه و در اعتراض به تمامیت‌خواهی رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور و پیروی او از سیاست یکجانبه‌گرایانه در رهبری حزب و دولت، خبر داده‌اند.

بنا به این منابع این ریزش‌ها از حزب عدالت و توسعه با رهبری شخصیت‌های پرنفوذی در این حزب همچون عبدالله گول، رییس جمهوری سابق ترکیه و احمد داوود اوغلو، نخست وزیر سابق این کشور هدایت می‌شود، که به صفوف مخالفان اردوغان پیوسته‌اند.

پس از دوره‌‌ای طولانی از سکوت این دو شخصیت پرنفوذ فریاد اعتراض خود به تمامیت‌خواهی اردوغان بر آورده و با مخالفان هم‌صدا شدند.

منابع محلی ترکیه‌ای همچنین افزودند که شخصیات برجسته دیگری که زمانی در حزب عدالت و توسعه پرنفوذ بوده‌اند از قبیل بابا جان، وزیر خارجه اسبق، محمد شیمشک، معاون نخست وزیر در امور اقتصادی را بر عهده داشت شروع به تاسیس حزبی جدید کردند که می‌گویند حامل روحیه اصیل حزب عدالت و توسعه خواهد بود که اردوغان آن را به خدمت رهبری جاه‌طلبانه خود مصادره کرده است.

جنبش جداشدگان از حزب عدالت و توسعه، رییس جمهوری ترکیه را به پیروی از سیاست‌های رهبری یک‌جانبه گرایانه در راس حزب عدالت و توسعه متهم می‌کنند و در این راستا وی نه فقط مخالفان بلکه موافقان را نیز هدف قرار می‌دهد.

بنا به سایت «احوال ترکیه» اردوغان به طرفداران حزب خود اجازه ابراز عقیده، اظهار نظر یا ابراز مواضع شخصی را نمی‌دهد و در صورت مخالفت و زیرپا گذاشتن خطوط قرمزی ترسیم شده از سوی اشخاص درون قدرت، در جا آنها را مجازات می‌کند.

اردوغان در سال 2014 داوود اوغلو را به استعفا مجبور کرد و در این راستا تلاش می‌کند تا شخصیت‌های دارای اعتباری که در درون حزب از شیاستگی لازم برخوردار هستند را دور کند.

هم اکنون آنچه باعث نگرانی اردوغان است حزبی است که بابا جان وزیر خارجه پیشین رهبری آن را بر عهده داد و قرار با فهرست‌هایی رقابتی در کارزار انتخابات محلی که قرار است در 31 ماه مارس برگزار شود، شرکت کند.

اردوغان همچنین بیم آن دارد که شخصیت‌های برجسته دیگری نیز از داخل حزب عدالت و توسعه جدا شده و به صفوف مخالفان بپیوندند تحولی که به نظر می‌رسد تغییری اساسی در رقابت‌ها بر سر قدرت در ترکیه را موجب شود.