.
.
.

پاکستان: خلبان هندی را آزاد خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پاکستان پنجشنبه 28 فوریه اعلام کرد جمعه خلبان هندی را که به اسارت گرفته است، آزاد خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌ها، عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا اعلام کرد تصمیم گرفته برای نشان دادن حسن نیت، جمعه خلبان هندی را آزاد کند.

عمران خان گفت: «برای نشان دادن حسن نیت، او را آزاد خواهیم کرد».

نخست‌وزیر پاکستان بار دیگر بر تمایل کشورش برای فرونشاندن تنش با هند و آغاز گفت‎وگو میان دو طرف را تاکید کرد. او در عین حال تاکید کرد که پاکستان به هر تعرض به خاک خود پاسخ خواهد داد. او از جامعه جهانی خواست به مسئولیت خود عمل کرده و برای فرونشاندن تنش میان دو کشور اقدام کند.

عمران خان همچنین از هند به خاطر به گفته او «تاخیر در تحویل پرونده حمله بلوامه که به کشته شدن ده‌ها نظامی هندی انجامید» انتقاد کرد.
نیمه ماه جاری، در حمله‌ای که در منطقه بلوامه در بخش هندی کشمیر روی داد، ده‌ها نیروی هندی کشته شدند. هند گروه‌های تندرویی که در پاکستان حضور دارند را مسئول این حمله دانست. پاکستان آن هنگام برای مشارکت در تحقیقات در این باره با هند اعلام آمادگی کرد.

خلبان هندی اسیر در پاکستان
خلبان هندی اسیر در پاکستان

عمران خان همچنین از وحدت احزاب هندی حاضر در دولت و اپوزیسیون در برابر اقدام‌های نظامی هند، تمجید کرد.

پیش از این وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرده بود که آماده آزادی خلبان هندی است، چنانچه این اقدام «به کاهش تنش با هند بیانجامد».

پاکستان چهارشنبه اعلام کرده بود که دو هواپیمای نظامی هندی را که وارد حریم هوایی پاکستان شده بودند، سرنگون کرده و یک خلبان را به اسارت گرفته است.

ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد: «نیروی هوایی پاکستان، دو هواپیمای هندی را که وارد حریم هوایی پاکستان شده بودند را سرنگون کرد». او افزود که یک خلبان هندی به اسارت گرفته و دو خلبان دیگر همچنان در منطقه هستند.

تنش نظامی میان دو کشور پس از آن آغاز شد که سه‌شنبه هند در حمله‌ای هوایی به بخش پاکستانی کشمیر، اعلام کرد یکی از پایگاه‌های گروه‌های تندرو را منهدم کرده و ده‌ها تن از آن‌ها را کشته است.

پاکستان اما گفت که هواپیمای هندی، یک بمب را در منطقه خالی پرتاب کرده و به هیچ کس آسیب نرسیده است.

هند می‌گوید گروه عامل حمله بلوامه را هدف قرار داده است.

پس از این بود که تنش نظامی میان دو کشور بالا گرفت؛ تنشی که باعث شد پاکستان حریم هوایی خود را در برابر همه پروازها ببندد.