.
.
.

مقامات تانزانیا «ملکه عاج» را برای 15 سال به زندان فرستادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زنی چینی که سال‌ها به قاچاق عاج فیل‌های تانزانیا می‌پرداخت باید در 15 سال آینده خود را با سنگ‌های دیوار سلولش در زندانی در تانزانیا مشغول کند.

دادگاهی در تانزانیا یک تاجر نامدار چینی را که از او با نام «ملکه عاج» یاد می‌شود به 15 سال زندان محکوم کرد. او متهم است که عاج‌های 350 فیل را قاچاق کرده است. وزن این عاج‌ها نزدیک به 2 تن است.

لیناگ فینگ در اکتبر 2015 به همراه دو مرد تانزانیایی دیگر به قاچاق 860 قطعه عاج فیل در دوره زمانی بین سال‌های 2000 تا 2004 متهم شد. ارزش این عاج‌ها 13 میلیارد شیلینگ تانزانیا معادل 5.6 میلیون دلار برآورده شد. لیناگ فینگ و دو همدستش این اتهامات را رد کردند.

منابع نزدیک به پلیس تانزانیا گفتند که این زن چینی 69 سال سن دارد و از دهه هفتاد میلادی در تانزانیا زندگی می‌کند. او در این مدت سمت دبیرکل شورای کاری چین و آفریقا در تانزانیا را بر عهده داشت. او همچنین مالک یک رستوران چینی در دارالسلام است.

گروه‌های حامی محیط زیست از محکوم شدن این قاچاقچی عاج فیل را نشانه عزم جدی حکومت برای مبارزه با صید غیر مجاز حیات وحش دانسته و از آن استقبال کردند ولی حکم صادره در حق او را ناکافی دانستند.

امانی نحوسارو، مدیر صندوق جهانی حیات وحش در تانزانیا به خبرگزاری رویترز گفت: «این مجازات در مقابل کارهایی که او انجام داده و نقشش در صید غیرمجاز صدها فیل در تانزانیا اندک و ناچیز است.»

به گفته نحوسارو، خانم لیناگ فینگ شبکه‌ای را رهبری می‌کرد که مسئول کشتار صدها فیل در سرتاسر تانزانیا است.

براساس آمارها در سال 2004 تعداد 110 هزار فیل در تانزانیا وجود داشت ولی در نتیجه شکار غیرمجاز، تعداد این فیل‌ها در سال 2014 به کمتر از 43 هزار فیل رسید.

بازار پررونق عاج فیل در کشورهای آسیایی مانند چین و ویتنام سبب شد شکار غیرمجاز فیل در آفریقا افزایش یابد. از عاج فیل برای ساخت انواع جواهرآلات استفاده می‌شود.