فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • برف زغال سنگی سلامت بیش از 6 میلیون نفر در سیبری را به خطر انداخت

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  ساکنان منطقه معدن زغال سنگ سیبری، ویدیوهای مربوط به این منطقه را در فضاهای مجازی منتشر کرده اند که تصاویر خیابان‌های مملو از برف آغشته به زغال سیاه را نشان می‌دهد. منتقدان معتقدند این فرایند ناشی از فعالیت‌های ضد محیط زیستی انسان است که چنین فاجعه ای را موجب شده و سلامت 2/6 میلیون نفر در ایالت کوزباس را به مخاطره انداخته است.

  بر اساس گزارش روزنامه گاردین، شنبه 16 فوریه 2019، یکی از ویدیوها مربوط به شهرکی به نام کیسلیواسک که واقع در ایالت کوزباس است و در آن زنی را نشان می‌دهد که در تپه های انباشته به برف زغالی رانندگی می‌کند. همچنان که به سمت جلو پیش می‌رود به پارک و محل بازی بچه‌ها و ساختمان‌ها می‌رسد.

  غبار زغال که در برف نفوذ کرده و آن را سیاه کرده است به دلیل منابع باز زغال سنگ است که به گفته فعالان محیط زیست، سلامت 2/6 میلیون نفر در ایالت کوزباس را به مخاطره انداخته است و میانگین سن افراد را بین سه تا چهار سال کمتر کرده است. میانگین سن مردان در روسیه 66 و زنان 77 است.

  سرطان، فلج مغزی کودکان و سل در این منطقه بیش از میانگین ثبت شده در کل کشور است.

  ولامیدر اسلیوایک از فعالان و مدافعان حقوق محیط زیستی در این باره گفت: «در زمستان به سختی می توانید برف سفید پیدا کنید. بیشتر مواقع اینجا پر از ذرات زغال است و در زمستان، برف آن را بیشتر نشان می‌دهد».

  علیرغم تنش‌های بین مسکو، روسیه منبع مهم تغذیه زغال انگلیس است. معادن روسیه حدود نیمی از نیاز کل کشور انگلیس یعنی 8/5 میلیون تن را در سال 2017 تامین کردند که بیش از 90 درصد آن از منطقه کوزباس تهیه شد. کشور انگلیس که این مقدار انبوه زغال وارد می‌کند آن را برای مصارف مختلف خود می برد و بنا به گفته دولت تا سال 2025 به این رویه خود ادامه خواهد داد.

  سیلویاک در ادامه بیان کرد: «فعالان محیط زیست روسیه خواهان تحریم خرید دولت بریتانیا از روسیه هستند تا زیر فشار رود و این وضعیت بحرانی ایجاد شده از بین برود».

  منتقدان معتقدند روسیه با باز کردن چاله‌های زغال سنگ در نزدیک محل سکونت افراد و شهرها، امنیت سلامت افراد را به مخاطره انداخته و چشمانش را نسبت به این فاجعه بسته است.

  جمعیت معترضان نسبت به این فاجعه محیط زیستی به خصوص در منطقه کوباکس طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است و نهادها و گروه‌هایی در این زمینه تشکیل داده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران