.
.
.

گزارشی از «برنامه محرمانه آمریکا» برای مقابله با فعالیت‌های موشکی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه نیویورک تایمز پنجشنبه 14 فوریه گزارشی درباره آن‌چه «برنامه محرمانه آمریکا برای مقابله با برنامه موشکی ایران» خبر داده است.

نیویورک تایمز نوشته است که این گزارش را در گفت‌وگو با شماری از مقام‌های مسئول پیشین و فعلی آمریکایی تهیه کرده که هویت‌شان فاش نشده است.

بنا بر این گزارش، برنامه محرمانه، بخشی از اقدام‌های آمریکا برای مقابله با برنامه موشکی ایران به شمار می‌آید.

دولت کنونی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، برنامه موشکی ایران را «تهدید» می‌داند. یکی از دلایل ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران نیز همین برنامه موشکی است.

گزارش نیویورک تایمز، شکست دو تلاش اخیر ایران در پرتاب ماهواره به فضا را نشانه‌ای از موفقیت برنامه محرمانه آمریکا دانسه است.

اشاره این گزارش به دو رخداد مجزا است. ژانویه ایران از ناکامی در قرار دادن ماهواره «پیام» در مدار زمین خبر داد، با وجود این‌که به گفته محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران، دو مرحله نخست پرتاب ماهواره موفقیت آمیز بود اما مرحله سوم و نهایی دچار مشکل شد.

هفته گذشته هم رسانه‌های آمریکایی از شکست تلاش دیگر ایران برای پرتاب ماهواره خبر دادند. این رسانه‌ها به تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده در این باره اشاره کردند.

اگرچه مقام‌های ایرانی از تایید یا تکذیب این گزارش‌ها خودداری کردند، اما مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در توئیتی، بر ضرورت «اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه» علیه برنامه موشکی ایران سخن گفت.

برنامه‌ای که از زمان بوش شروع شد

نیویورک تایمز به نقل از مقامات پیشین و فعلی آمریکایی نوشته است که برنامه محرمانه آمریکا برای مقابله با برنامه موشکی ایران، «در دوره ریاست‌‌جمهوری جورج بوش آغاز شد».

این گزارش هدف از این برنامه را «ارسال قطعات و ابزارهای قلابی به شبکه‌های مربوط به برنامه‌های هوا-فضای ایران» عنوان کرده است.
بنا بر این گزارش، این برنامه محرمانه در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا ههم ادامه یافت اما اکنون در دولت دونالد ترامپ و به ویژه با آغاز وزارت امور خارج مایک پومپئو، شدت گرفت.

خرابکاری در برنامه موشکی ایران

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود به گفته‌های پیشین امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران ایران اشاره کرده که درباره «خرابکاری» در برنامه موشکی ایران سخن گفته بود.

حاجی‌زاده حدود سه سال پیش گفته بود: «دشمن به دنبال عقیم کردن توان دفاعی ماست».

او اضافه کرده بود: «آن‌ها (دشمنان) به دنبال نفوذ و خرابکاری هستند و این موجب شد بر روی ساخت قطعات در داخل متمرکز شویم».
تا کنون مقام‌های آمریکایی و ایرانی درباره این گزارش اظهار نظر نکرده‌اند.