.
.
.

پومپئو در کنفرانس ورشو: بدون مقابله با ایران صلح در خاورمیانه محقق نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه 14 فوریه در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی ورشو گفت که بدون مقابله با ایران، صلح در خاورمیانه محقق نمی‌شود.

پنجشنبه جاکیچ کژاپوتوویژ وزیر امور خارجه لهستان کنفرانس ورشو را که در آن نمایندگان بیش از 60 کشور جهان به منظور بحث بر سر اوضاع در خاورمیانه، برنامه هسته‌ای ایران و محدود شدن گسترس اسلحه ویرانگر گردهم آمده‌اند افتتاح کرد.

وزیر امور خارجه لهستان در سخنرانی خود، از برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت کشورش به برداشتن گام‌هایی برای توسعه صلح، اهمیت می‌دهد.

او ادامه داد: «اوضاع در خاورمیانه اهمیت ویژه‌ای از سوی ما می‌‌طلبد».

از سویی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم در سخنرانی خود از حاضران خواست درباره همه پرونده‌ها به طور صریح گفت‌وگو کنند.

او گفت: «ایران تهدیدی برای خاورمیانه است و جهان نمی‌تواند بون مقابله با ایران، در خاورمیانه صلح برپا کند، این غیر ممکن است»

پومپئو ادامه داد: «امیدواریم گفت‌وگوها و بحث‌ها در ورشو برای مقابله با بحران‌ها در خاورمیانه ادامه یابد».

او همچنین بر پایبندی ایالات متحده به حل و فصل بحران‌های خاورمیانه تاکید کرد.

درباره سوریه هم گفت: «سیاست ایالات متحده در باره سوریه تغییر نکرده و در جریان کنفرانس درباره آن سخن خواهیم گفت».

شایان ذکر است که ده‌ها تن از مسئولان بین‌المللی چهارشنبه به منظور مشارکت در کنفرانسی که ایالات متحده فراخوان برگزار آن را داده، وارد وروشو پایتخت لهستان شدند.

پیش از این وزیر امور خارجه لهستان اعلام کرده بود که حدود 60 کشور جهان در کنفرانس ورشو که روزهای 13 و 14 فوریه برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

از سویی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه گفت کنفرانس ورشو به دنبال فروکاستن از خطرهای مرتبط با منطقه خاورمیانه برای بلندترین زمان ممکن است.

او افزود: «برای بحث درباره آینده ثبات و شکوفایی خاورمیانه، گردهم خواهیم آمد. درباره طرح صلح در خاورمیانه، تهدیدها و همچنین مبارزه با تروریسم، سخن خواهیم گفت».

آن‌گونه که مسئولان آمریکایی بارها گفته‌اند، واشینگتن از راه کنفرانس در پی آن است تا حمایت متحدان در اروپا و خاورمیانه را برای تشدید فشار بر ایران و رهنمون کردنش به سمت پایان دادن به «سیاست‌های ویرانگرش» در خاورمیانه، کسب کند.