.
.
.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به اروپا: دست از برجام بردارید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه 14 نوامبر در سخنانی در کنفرانس بین‌المللی ورشو، از کشورهای اروپایی خواست دست از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) بردارند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پنس در سخنان خود در کنفرانس «امنیت و ثبات در خاورمیانه» که در ورشو پایتخت لهستان در حال برگزاری است، از کشورهای اروپایی خواست به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بپیوندند.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داد: «متاسفانه برخی شرکای اروپایی ما حاضر به همکاری نیستند. در حقیقت آن‌ها تلاش میکنند تا مکانیزمی برای خنثی کردن تحریم‌ها راه بیندازند».

پنس گفت: «طرح اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران تلاش برای به شکست کشیدن تحریم‌های آمریکا علیه رژیم آدمکش انقلابی ایران است».

او اظهار داشت: «این اقدام به تقویت ایران و شکاف بیشتر میان اتحادیه اروپا و آمریکا منجر خواهد شد».

پنس همچین ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان دانست.

ماه مه 2018، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای و از سرگیری تحریم‌های اتمی علیه ایران را اعلام کرد. او توافق منعقد شده در سال 2015 را «ناقص» و «بدترین توافق ممکن» توصیف کرده و خواهان مذاکره برای توافقی جدید است.

توافق هسته‌ای یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سال 2015 طی مذاکره میان ایران و گروه 1+5 به دست آمد. این گروه را آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل می‌دهند.

برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن برنامه اتمی تهران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

اگرچه توافق هسته‌ای با خروج آمریکا لغو نشد و دیگر کشورها بر پایبندی به آن تاکید دارند، اما تحریم‌های ایالات متحده باعث شد ده‌ها شرکت خارجی از جمله شرکت‌های اروپایی و آسیایی از بازار ایران خارج شوند. بانک مرکزی و صنعت و همچنین نفت حمل و نقل ایران نیز تحت تحریم قرار دارند.

با این وجود کشورهای اروپایی به دنبال ایجاد ساز و کاری برای ادامه مراودات مالی با ایران و نجات توافق هسته‌ای هستند.

کنفرانس ورشو

پیش از پنس مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه 14 فوریه در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی ورشو گفت که بدون مقابله با ایران، صلح در خاورمیانه محقق نمی‌شود.

ده‌ها تن از مسئولان بین‌المللی چهارشنبه به منظور مشارکت در کنفرانسی که ایالات متحده فراخوان برگزار آن را داده، وارد وروشو پایتخت لهستان شدند.

پیش از این وزیر امور خارجه لهستان اعلام کرده بود که حدود 60 کشور جهان در کنفرانس ورشو که روزهای 13 و 14 فوریه برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

از سویی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه گفت کنفرانس ورشو به دنبال فروکاستن از خطرهای مرتبط با منطقه خاورمیانه برای بلندترین زمان ممکن است.

او افزود: «برای بحث درباره آینده ثبات و شکوفایی خاورمیانه، گردهم خواهیم آمد. درباره طرح صلح در خاورمیانه، تهدیدها و همچنین مبارزه با تروریسم، سخن خواهیم گفت».

آن‌گونه که مسئولان آمریکایی بارها گفته‌اند، واشینگتن از راه کنفرانس در پی آن است تا حمایت متحدان در اروپا و خاورمیانه را برای تشدید فشار بر ایران و رهنمون کردنش به سمت پایان دادن به «سیاست‌های ویرانگرش» در خاورمیانه، کسب کند.