.
.
.

افسر آمریکایی که به جاسوسی برای ایران متهم است را بیشتر بشناسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه 13 فوریه 2019 یک افسر سابق در نیروی هوایی ارتش این کشور را به جاسوسی برای ایران متهم کرد.

این افسر زن نیروی هوایی آمریکا که «مونیکا ویت» نام دارد، ابتدا از کار خود در نیروی هوایی آمریکا بخش مبارزه با جاسوسی استعفا داد و سپس در بخش خصوصی افرادی که در ارتباط با امور نظامی آمریکا کار می‌کنند، مشغول کار شد.

مونیکا در سال 1997 در نیروی هوایی آمریکا استخدام شد، 11 سال بعد در سال 2010 وزارت دفاع آمریکا را ترک کرد او سپس به عنوان پیمانکار در رابطه با وزارت دفاع ایالات متحده. در طی خدمت او یک کارت امنیتی با حساسیت بالا حمل می شد و به ماموریت ضد جاسوسی خارجی فرستاده شد.

مونیکا در سال 2012 به ایران سفر کرد و از آن تاریخ کار با ایرانی‌ها را شروع کرد. او طی این مدت اطلاعات مهمی را در اختیار ایرانی‌ها داد از جمله اسامی برخی از افسران بلند پایه در بخش اطلاعات آمریکا را به ایران تحویل داد.

مقامات وزارت دادگستری اعلام کردند، هیئت داوران به طور رسمی افسر سابق نیروی هوایی آمریکا که سال 2013 به ایران فرار کرد، را به جاسوسی برای ایران متهم کرد.


این هیئت داوران اعلام کرد، مونیکا از نظر قانونی و حقوقی تحت تعقیب و پیگرد قانونی است دادگستری آمریکا به سوگندی که در ارتش یاد کرد خیانت کرد و به ایرانی‌ها در حملات سایبری به سایت‌های ایالات متحده آمریکا کمک کرده است.

علاوه بر «مونیکا ویت»چهار ایرانی دیگر نیز از سوی دادگستری ایالات متحده آمریکا به حمله به سایت‌های افسران نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا متهم هستند.


وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین تحریم‌هایی را علیه بنیاد ایرانی موسوم به «افق نو» اعمال کرده است. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، این بنیاد که با سپاه پاسداران ایران در ارتباط و همکاری می‌کند، از طریق برگزاری کنفرانس‌هایی تلاش می‌کند از دعوت کنندگان از جمله افراد خارجی اطلاعات مهم جمع‌آوری کند.


وزارت خزانه داری آمریکا گفته است، مأموران اطلاعاتی ایران از این کنفرانس‎ها برای برقراری ارتباط با دعوت شد‌ه‌گان استفاده می کنند، این کنفرانس‌ها گاهی اوقات آفکار آنتی‌سامی منتشر می‌کنند.