.
.
.

هشدار روسیه به آمریکا درباره هرگونه دخالت نظامی در ونزوئلا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به مایک پومپئو وزیر امور خرجه آمریکا نسبت به هرگونه دخالت از جمله دخالت نظامی در فنزوئلا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این هشدار در مکالمه تلفنی شامگاه سه‌شنبه 12 فوریه دو وزیر امور خارجه داده شده و طی آن لاوروف، هرگونه دخالت آمریکا در ونزوئلا را نقض قوانین بین‌المللی دانست.

وزارت امور خارجه روسیه بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است لاوروف در این مکالمه تلفنی، از طرح آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه روسیه در پی متهم شدن مسکو به مسموم کردن سرگئی ایکریبال جاسوس سابق روس در بریتانیا انتقاد کرد و گفت: «تحریم‌های جدید به روابط میان دو کشور آسیب خواهد زد».

خبرگزاری روسی تاس هم سه‌شنبه به نقل از سرگئی ریباکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گزارش داد که مسکو آماده تسهیل آغاز گفت‌وگو میان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا است.

روسیه از مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا در مقابله با خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون، جانبداری می‌کند. مادورو همچنان سازمان‌های دولتی از جمله نیروهای مسلح را کنترل می‌کند. اما اکثر کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا، ریاست‌جمهوری موقت گوایدو را به رسمبت شناختند.

ریباکوف در این باره گفته است: «همچنان تماس‌های بسیار مهمی با دولت این کشور برقرار می‌کنیم. ما آماده تلاش برای تسهیل روندی هستیم که به این وضعیت پایان دهد».

ریباکوف بدون ذکر جزئیات گفت که روسیه پیشنهادهایی به ونزوئلا برای حل و فصل بحران ارائه داده است.

او ادامه داد: «می‌توانم تاکید کردم که پیشنهادهای مختلفی در حال آماده شدن است و برخی از این پیشنهادها به دوستان‌مان در ونزوئلا عرضه شد».