.
.
.

آمریکا: فهرست سیاه مبارزه با پولشویی اروپا را به رسمیت نمی‌شناسیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه 13 فوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیسیون اروپا به کشورهای ذی‌ربط، وقتی کافی برای بررسی فهرست پولشویی ارائه نداد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد که سازمان‌های آمریکایی، فهرست کمیسیون اروپا را مورد توجه قرار نداده و آن را اجرا نمی‌کنند.

اعلام خزانه‎داری آمریکا بدین معنی است که بانک‌ها و سازمان‌های آمریکایی، فهرست سیاه پولشویی کمیسیون اروپا را به رسمیت نخواهند شناخت.

اروپا چارچوب بین‌المللی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم که کارگروه مالی FATF است و تنها فهرست مورد پذیرش بین‌المللی را صادر می‌کند را نادیده گرفت.

کمیسیون اروپا سعودی و 23 کشور و منطقه دیگر را در فهرست سیاه مبارزه با پولشویی قرار داد. این در حالی است که بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا، به شدت با این فهرست مخالفت کردند.

کارگروه مالی را گروه هفت 30 سال پیش تشکیل داد و اکنون این کارگروه 38 عضور دارد. اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج، از جمله اعضای این کارگروه هستند.

فهرست سیاه FATF، 30 کشور را شامل می‌شود که برپایه انبوهی از ارزیابی‌ها مشخص شده‌اند.

آخرین گزارش کارگروه مالی درباره سعودی سپتامبر گذشته صادر شده بود. در این گزارش آمده بود که سعودی، اصلاحی اساسی در نظام مبارزه با پولشویی‌ و تامین مالی تروریسم اعمال کرده تا سامانه قانونی و سازمانی‌اش را با تازه‌ترین توصیه‌های FATF هماهنگ کند.

در این گزارش آمده است که سعودی «توان و اراده‌ای برای مبارزه با تامین مالی تروریسم از خود نشان داد که در اجرای 1700 عملیات تحقیق از سال 2013 تا کنون نمود یافت. اکثر این تحقیقات بر روی تامین مالی تروریسم محلی تمرکز داشت».