فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واکنش مقام بلند پایه روس به اظهارات فرمانده نیروی دریایی آمریکا در ناتو

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه روز شنبه 9 فوریه در واکنش به اظهارات جان ریچاردسون فرمانده نیروی دریایی آمریکا در شوری نظامی آتلانتیک، که از ضرورت پیش‌دستی آمریکا برای هر اقدام نظامی علیه روسیه یا چین سخن گفته بود، واکنش نشان داد وگفته است که اظهارات ژنرال آمریکایی را به مثابه یک تهدید جدی در نظر گرفت.

  به گزارش شبکه خبری روسیه «اسپوتنیک»، کنستانتین کاساچوف، رئیس کمیته امور بین الملل سنای روسیه گفت: «اظهارات ژنرال آمریکایی مبنی بر تهدید حمله به روسیه، را بایستی جدی گرفت».

  جان ریچاردسون، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده امریکا در سخنرانی خود در شورای آتلانتیک از آمریکا خواست که به روسیه و چین حمله کند، و همچنین روسیه را به مسدود کردن دریای ازوف و افزایش حضور نیروی دریایی در شرق مدیترانه متهم کرد.

  جان ریچاردسون، فرمانده نیروی دریایی آمریکا جان ریچاردسون، فرمانده نیروی دریایی آمریکا


  کاساچوف روز شنبه در فیس بوک خود نوشت: «سخنان جان ریچاردسون، فرمانده نیروی دریایی آمریکا که خواستار حمله و موضع سخت‌تری نسبت به مسکو و پکن و به طور کلی زدن ضربه اول هست را به عنوان یک عبارت احمقانه در نظر نمی گیرم، چرا که اولا، او یک مقام بلند مرتبه از قدرتمندترین ارتش جهان است، و دوما اینکه، تاکنون سخنان وی را کسی رد نکرده است».

  به عقیده این سناتور روس، مصونیت و آزادی سیاست خارجی آمریکا باعث می شود که مقامات نظامی این کشور چنین اظهاراتی را بیان کنند.

  وی همچنین خاطر نشان کرد که اکنون در جهان به طور جدی بر روی این موضوع بحث می کنند، که آیا بطور مثال ایالات متحده از نیروی نظامی علیه مقامات مشروع ونزوئلا استفاده خواهد کرد یا نه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای یک حمله احتمالی دست به دست هم خواهند داد.

  اختلافات عمده آمریکا و روسیه

  روابط سیاسی میان آمریکا و روسیه تقریبا از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ و مطرح شدن اتهام مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده و گمان وجود ارتباط میان اعضای ستاد انتخاباتی ترامپ و کرملین رو به وخامت رفته است. روسیه همواره داشتن هر گونه نقش در این امور را تکذیب می‌کند.

  آمریکا مسکو را به حمایت نظامی از جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین متهم می‌کند. روسیه این مسئله را هم تکذیب می‌کند. واشنگتن که مدت‌ها تلاش می‌کرد از این جنجال‌ها دوری کند سرانجام در ماه مارس تحویل سلاح‌های ضد تانک به اوکراین را تصویب کرد که این اقدام خشم مسکو را برانگیخت. ایالات متحده در زمان اوباما مخالفت خود را با الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه را اعلام کرد.

  آمریکا از مواضع روسیه در دفاع از بشار اسد و استفاده مکرر مسکو از حق وتو برای دفاع از نظام بشار اسد، به شدت انتقاد می‌کند و مسکو را شریک کشتار بیش از نیم میلیون سوری می داند.

  روسیه از سپتامبر سال 2015 تاکنون به نفع اسد در سوریه در حال جنگ است، پشتیبانی نیروی هوایی روسیه به نظام اسد قدرت داد تا مناطق مخالفان را یکی پس از دیگری تصرف کند.

  ایالات متحد در ماه آوریل سال 2017 ارتش سوریه را به تلافی استخدام مواد شیمیایی علیه مناطق غیر نظامیان به شدت موشک‌باران کرد این اقدام آمریکا روسیه را به شدت خشمگین کرد.

  از سوی دیگر، مسکو و واشنگتن همواره یکدیگر را به نقض پیمان کاهش تسلیحات موشکی و هسته‌ای که میان دو کشور امضا شده است، متهم می‌کنند.پوتین در مارس گذشته از ساختن موشک‌هایی با سرعت مافوق صوت خبر داد و ایالات متحده آمریکا هم در ماه فوریه دکترین نظامی جدیدی را تصویب کرد. مسکو این رویکرد جدید آمریکا را جنگ‌طلبانه و خصمانه تلقی کرد.

  روسیه همچنین گسترش فعالیت‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را در نزدیکی مرز‌های خود نشانه تلاش آمریکا برای محاصره کردن این کشور می‌داند. مسکو همچنین در مورد طرح دفاع ضد موشکی که از سال 2010 از سوی آمریکا راه‌اندازی شد، نگران است. این طرح قرار است از سال 2020 در رومانی و لهستان عملیاتی شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران