فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استفاده بیش از اندازه خمیر دندان موجب پوسیدگی دندان‌های کودکان می‌شود

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  یک مطالعه پزشکی جدید هشدار داد استفاده بیش از حد خمیردندان از سوی کودکان می‌تواند نتایج معکوس در پی داشته و سلامت دهان و دندان کودکان را تهدید کند.

  براساس این پژوهش جدید که مرکز مدیریت و جلوگیری از بیماری‌های دهانی در آمریکا انجام شد، خمیردندان به دلیل داشتن ماده فلوراید، در صورت استفاده بیش از حد می‌تواند به پوسیدگی دندان‌های کودکان منجر شود.

  این دانشمندان توصیه کرده‌اند برای استفاده بهتر و تاثیرات بیشتر و همچنین برای جلوگیری از تاثیرات معکوس خمیردندان، برای کودکان در هر بار مسواک زدن به اندازه یک دانه نخود فرنگی خمیر دندان استفاده شود.

  پژوهشگران مرکز مدیریت و جلوگیری از بیماری‌های دهانی برای انجام این مطالعه رفتارهای بیش از 5 هزار کودک و عادات آنها حین مسواک زدن را مورد بررسی قرار دادند و بر این اساس مشاهده کردند هر چه مقدار خمیردندانی که استفاده می‌شود، بیشتر باشد، احتمال پوسیدگی دندان کودکان نیز بالاتر می‌رود.

  در همین رابطه به والدین توصیه شده که با زیر نظر گرفتن عادات فرزندانشان، آنها را در مسواک زدن صحیح و استفاده مناسب از خمیر دندان کمک کرده تا از پوسیده شدن دندان‌های کودکان جلوگیری کنند.

  دکتر ناهید عسکری زاده ، دبیر مشاور علمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران پیش از این درباره وضعیت سلامت دندان‌های کودکان در ایران به خبرگزاری مهر گفته بود: «آمار پوسیدگی دندان در کودکان ایرانی نسبت به میانگین جهانی بالاتر است و شایع‌ترین مشکلات دندان در کودکان مربوط به پوسیدگی است و بر اساس برخی از بررسی‌ها در مطب‌ها و کلینیک‌هایدندانپزشکی متوسط هر کودک 5 تا 6 دندان پوسیده دارد که گاهی این تعداد به 10 تا 15 مورد نیز می‌رسد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران