.
.
.

لاوروف: ظرف 6 ماه از معاهده اتمی با آمریکا خارج خواهیم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه چهارشنبه 6 فوریه اعلام کرد که مسکو ظرف 6 ماه آینده از معاهده منع موشک‌های اتمی میان‌برد خارج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لاوروف گفت: «واکنش ما با خروج آمریکا از این توافق‌نامه، متناسب است».

ایالات متحده آمریکا جمعه خروج خود را از معاهده منع گسترش موشک‌‌های اتمی میان‌برد اعلام کرد. آمریکا روسیه را به نقض این معاهده متهم کرد که در سال 1987 در دوره جنگ سرد امضا شده بود.

اکنون روسیه با تعلیق این معاهده، به اقدام آمریکا واکنش نشان داده است.

چین به خروج آمریکا از معاهده اعتراض کرده و از ایالات متحده و روسیه خواست اختلافات خود را «به روشی مناسب از راه گفت‌وگوی سازنده» حل و فصل کنند.

مسئولان آمریکایی می‌گویند چنانچه چین یکی از طرف‌های این معاهده بود، 95 درصد از موشک‌های بالستیک زمین به زمینش، نقض معاهده به شمار می‌آمد.

این معاهده که در سال 1987 میان رونالد ریگان رئیس‌جمهوری آمریکا و میخائیل گورباچوف رئیس‌جمهوری شوری سابق امضا شد، دو طرف را مجبور کرد از حجم جنگ‌افزارها در انبارهای هسته‌ای خود بکاهند.

روز امضای این معاهده در واشینگتن، روزی «تاریخی» نامیده شد که راه را برای دوره‌ای جدید از روابط میان دو بلوک شرق و غرب گشود.

برپایه معاهده، باید موشک‌هایی که بردشان 500 تا 5500 کیلومتر است، به مدت سه سال از آغاز اجرا، منهدم شود.

اکتبر گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از نقض معاهده توسط روسیه سخن گفت و تهدید به خروج از آن کرد. در این میان اتحادیه اروپا خواستار حفظ معاهده شد.