.
.
.

ترامپ: حکومت ایران «دیکتاتوری فاسد» است و به سلاح اتمی دست نخواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌‌جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره، با توصیف حکومت ایران به «دیکتاتوری فاسد» تاکید کرد که این حکومت به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

ترامپ صبح چهارشنبه 6 فوریه، سخنرانی سالانه خود در کنگره را با درود بر حاضران و میلانیا ترامپ بانوی اول آمریکا آغاز کرد.

ترامپ در سخنرانی خود به چند موضوع داخلی و برخی مسائل بین‌الملی و در راس آن‌ها جلوگیری از دست‌یابی ایران به اسلحه اتمی پرداخت. او هم همچنین به روابط با روسیه و کره شمالی و تلاش‌ها برای دست‌یابی به صلح در افغانستان اشاره کرد.

ترامپ گفت: «باید سیاستی خارجی اتخاذ کنیم که آمریکا را در راس اولویت‌ه قرار دهد». او تاکید کرد کرد که آماده است با اعضای کنگره «برای محقق کردن اهدافمان و ایجاد نظامی برای مهاجرت به منظور تضمین آینده آمریکایی‌ها» همکاری کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داد: «برای امن‌تر کردن جامعه آمریکا تلاش می‌کنیم». او ادامه داد: «دولت من شکوفایی بی سابقه‌‎ای برای آمریکا و آمریکایی‌ها محقق کرد».

ترامپ گفت: «برنامه بیمه درمانی اوباما (رئیس‌جمهوری پیشین) را که در میان مردن طرفدار نداشت، از میان بردیم». او تاکید کرد که ایالات متحده در حال حاضر در راس تولید کنندگان نفت و گاز در جهان قرار دارد. او ادامه داد: «ایالات متحده در معجزه‌ای اقتصادی به سر می‌برد که تنها جنگ و تحقیقات سخیف آن را متوقف می‌کند».

اشاره ترامپ به تحقیقات جاری درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است.

ترامپ تاکید کرد «آمریکا به مقابله با مهاجرت غیر قانونی و مواد مخدر پایبند است». او افزود که فرمان استقرار 3750 سرباز اضافه را در مرزهای جنوبی ایالات متحده صادر کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «از مهاجرانی که از راه‌های قانونی می‌آیند استقبال می‌کنیم.. مهاجران قانونی به توسعه جامعه آمریکا کمک می‌کنند».
درباره دیوار مرزی با مکزیک، ترامپ گفت: «برای ساخت دیوار حایل در مرز ایالات متحده با مکزیک، اقدام خواهم کرد».

درباره چین، رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به اعضای کنگره گفت: «چین صنایع آمریکا را هدف قرار داد و برای سال‌ها، مالکیت فکری کشور را به سرقت برد». او افزود: «برای دست‌یابی به توافق جدید با چین تلاش خواهیم کرد».

ترامپ به تلاش‌های جاری برای از میان برن بیماری‌های ایدز و سرطان کودکان اشاره کرد و از کنگره خواست 500 میلیون دلار برای پشتیبانی از پدران و مادران به منظور مبارزه با سرطان کودکان‌شان اختصاص دهد.

او همچنین از اعضای کنگره خواست قانونی برای ممنوعیت سقط جنین در مراحل پیشرفته بارداری صادر کنند.

درباره سیاست خارجه ایالات متحده، ترامپ گفت که در دو سال گذشته، برای باز سازی ارتش آمریکا تلاش کرد.

درباره خروج واشینگتن از توافق ممنوعیت اسلحه اتمی، ترامپ گفت: «روسیه بارها بندهای توافق موشک‌های اتمی میان برد را نقض کرد».

درباره روابط با کره شمالی هم ترامپ گفت، روابط خوبی با رهبر این کشور دارد و روز 27 فوریه با او در ویئتنام دیدار خواهد کرد.

درباره ونزوئلا هم گفت: «از تلاش برای آزادی در ونزوئلا پشتیبانی و سیاست‌های تهاجمی مادورو را محکوم می‌کنیم».

او به بیت‌المقدس هم اشاره کرد و گفت: «پایتخت حقیقی اسرائیل را به رسمیت شناختیم و سفارت‌خانه‌مان را در قدس افتتاح کردیم».

او تاکید کرد: «کشورهای بزرگ وارد جنگ‌های بی پایان نمی‌شوند».

درباره افغانستان، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «به دنبال راه حلی سیاسی برای پایان دادن به تنش خونین طولانی مدت در افغانستان هستیم». او ادامه داد: «دولت من گفت‌وگوهای سازنده‌ای در افغانستان با تعدادی از گروه‌ها از جمله طالبان در حال انجام است».

در اشاره به روابط با ایران و خروج امریکا از توافق هسته‌ای با این کشور، ترامپ گفت که حکومت ایران «دیکتاتوری فاسد» است و به اسلحه اتمی دست نخواهد یافت. او ادامه داد: «واشینگتن چشم‌های خود را در برابر نظامی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد، نخواهد بست».

او با بیان این‌که «آمریکا با نظام رادیکال تروریست در ایران قابله کرد» تاکید کرد: «به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح اتم نخواهیم داد».

سخنرانی وضعیت اتحاد، سنتی سالانه در ایالات متحده است که در آن رئیس‌جمهوری، درباره اوضاع کشور در دو بعد داخی و خارجی در حضور اعضای دو مجلس سنا و نمایندگان سخنرانی کرده و پیشنهادهای برای برنامه قانون‌گذاری در سال بعد ارائه می‌دهد.