.
.
.

در واکنش به آمریکا...پوتین با آزمایش موشک مافوق صوت موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز شنبه 2 فوریه 2018 گفت که با آزمایش یک سیستم موشکی مافوق صوت توسط وزارت دفاع و نیروهای هوا و فضای این کشور موافقت کرد.

طبق بیانیه کاخ کرملین پوتین گفت:«روسیه نسبت به تصمیم ایالات متحده آمریکا برای متوقف کردن «معاهده موشک‌های اتمی‌ میان برد»مقابله به مثل خواهد کرد.

رئیس جمهوری روسیه افزود:«مسکو همچنین معاهده انرژی هسته‌ای میان دو کشور را به حالت تعلیق درمی‌آورد».

سخنان پوتین در واکنش به اظهارات روز جمعه مایک پومپئو معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، بیان شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه از خروج کشور متبوعش از معاهده‌ کنترل قدرت سلاح‎های اتمی قدرت‌های بزرگ که در جنگ سرد به امضاء رسیده بود، خبر داد.

خروج ایالات متحده از معاهده موشک‌های هسته‌ای پس از سالیان درگیری و نزاع بین دو قدرت بزرگ جهان بر بسیاری از مسائل صورت می‌گیرد.

ایالات متحده روسیه را به نقض مکرر معاهده 1987 منع گسترش سلاح های هسته ای، متهم می‌کند. اما روسیه می گوید،تلاش برای تقویت توان دفاعی روسیه در چهارچوب موافقتنامه‌های بین‌المللی انجام شده است و ساخت سلاح‌های پیشرفتۀ جدید که در خدمت سیستم دفاعی کشور خواهند بود، تهدیدی برای کسی محسوب نمی‌شود.

پیشتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان سخنرانی سالانه خود که اول مارس مقابل نمایندگان پارلمان، اعضای دولت و دیگر مقامات سیاسی روسیه ایراد شد، از نسل جدیدی از موشک‌های هسته‌ای مافوق صوت روسیه سخن گفت که می‌توانند با سیستم‌های دفاع موشکی پنتاگون مقابله کنند.

او در جریان این سخنرانی موشک کینژال را یک «سلاح ایده آل» توصیف کرد و افزود که این موشک نمونه‌ای از سلاح‌های جدید و شکست ناپذیر روسیه است.

این آزمایش، واکنش واشنگتن را به همراه داشت. وزارت خارجه آمریکا در واکنش اعلام کرد که «این رفتار یک دولت بانقش و مسئول بین‌المللی» نیست.