.
.
.

مایک پنس: زمان آن است که به دیکتاتوری مادورو پایان داده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا جمعه اول فوریه در یک همایش سیاسی در ایالت فلوریدا گفت که گفتگو در ونزوئلا پایان یافته و برای تعامل با بحران این کشور تمامی گزینه‌ها روی میز است.

به گزارش خبرگزاری رویترز مایک پنس معاون رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در جمع شرکت کنندگان در این گردهمایی سیاسی گفت:«دیگر زمانی برای گفتگو نمانده است. الآن وقت اقدام است.. زمان آن فرا رسیده تا به شکل قاطع و برای همیشه به دیکتارتوری مادورو پایان داده شود».

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان خود همچنین اعلام کرد ایالات متحده آمریکا آمادگی دارد به همراه انجمن ملی که اکثریت آن در دست مخالفان است برای رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به فنزوئلا اقدام کند.

وی همچنین افزود:« ما آماده‌ایم تا با دولت مؤقت در ونزوئلا، انجمن ملی و خوان گوایدو رییس جمهوری این کشور همکاری کنیم».

ایالات متحده آمریکا یکشنبه 27 ژانویه به نظام نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا درباره هر گونه اقدام «هراس افکن و خشن» علیه اپوزیسیون یا هیئت نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در کاراکاس، هشدار داده و تهدید به «واکنش قوی» در صورت وقوع چنین اتفاقی کرده بود.

پیش از این جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه تمام گزینه ها در بحران ونزوئلا مطرح است، از ارتش این کشور خواست، انتقال مسالمت آمیز قدرت را از نیکلاس مادورو به خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون بپذیرد.

جان بولتون دوشنبه 28 ژانویه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «از ارتش ونزوئلا و نیروهای امنیتی میخواهیم انتقال مسالمت آمیز، دمکراتیک و مطابق قانون اساسی قدرت را بپذیرند».

خوان گوایدو رئیس پالمان ونزوئلا که اپوزیسیون اکثریت آن را در دست دارد، چهارشنبه 23 ژانویه، در حضور دهها هزار تن از هوادارانش که در کارکارس علیه دولت نیکلاس مادورو در حال تظاهرات بودند، خود را به عنوان «رئیس جمهوری موقت» اعلام کرد.

گوایدو گفت: «سوگند یاد میکنم که به صورت رسمی، اختیارات اجرایی ملی را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا در دست بگیرم... تا دولتی انتقالی تشکیل داده و انتخابات آزاد برگزار کنم».

دولت آمریکا بلافاصله پس از این اعلان، «خوان گوایدو» را به عنوان «رییس جمهوری قانونی و موقت» ونزوئلا به رسمیت شناخته و از دیگر کشورها خواست تا در اقدام‌های مشابهی او را به عنوان رییس جمهوری جدید ونزوئلا به جانشینی از نیکلاس مادورو به رسمیت بشناسند.

بلافاصله پس از آمریکا، کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا و پرو هم و سپس تعدادی از کشورهای اروپایی دولت مخالفان را در ونزوئلا به رسمیت شناختند.

از سویی پارلمان اروپا پنجشنبه 31 ژانویه در قطعنامهای که در بروکسل به تصویب رسید، خوان گوایدو، را به عنوان «رییس جمهوری قانونی موقت ونزوئلا» به رسمیت شناخته و از تمامی کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا با اتخاذ موضع «قاطع و متحد» اقدام مشابهی انجام دهند.