.
.
.

پارلمان اروپا «خوان گوایدو» را به عنوان «رییس جمهوری قانونی موقت ونزوئلا» به رسمیت شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان اروپا پنجشنبه 31 ژانویه در قطعنامه‎ای که در بروکسل به تصویب رسید، خوان گوایدو، رئیس پالمان ونزوئلا و مخالفت دولت این کشور را به عنوان «رییس جمهوری قانونی موقت ونزوئلا» به رسمیت شناخته و از تمامی کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا با اتخاذ موضع «قاطع و متحد» اقدام مشابهی انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در طرحی که به طور مشترک از سوی برجسته‌ترین فراکسیون‌های پارلمان اروپا مطرح شده است، نمایندگان اروپایی ضمن شناسایی خوان گوایدو به عنوان رییس جمهوری قانونی موقت ونزوئلا «حمایت کامل خود از برنامه‌های وی» را اعلام کردند.

خوان گوایدو رئیس پالمان ونزوئلا که اپوزیسیون اکثریت آن را در دست دارد، چهارشنبه 23 ژانویه، در حضور دهها هزار تن از هوادارانش که در کارکارس علیه دولت نیکلاس مادورو در حال تظاهرات بودند، خود را به عنوان «رئیس جمهوری موقت» اعلام کرد کرد.

گوایدو گفت: «سوگند یاد میکنم که به صورت رسمی، اختیارات اجرایی ملی را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا در دست بگیرم... تا دولتی انتقالی تشکیل داده و انتخابات آزاد برگزار کنم».

اندکی پس از این سخنان او دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.
کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا و پرو هم بلافاصله و پس از آنها تعدادی از کشورهای اروپایی دولت مخالفان را در ونزوئلا به رسمیت شناختند.

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا یکشنبه 27 ژانویه به نظام نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا درباره هر گونه اقدام «هراس افکن و خشن» علیه اپوزیسیون یا هیئت نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در کاراکاس، هشدار داد و تهدید به «واکنش قوی» در صورت وقوع چنین اتفاقی کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه تمام گزینه ها در بحران ونزوئلا مطرح است، از ارتش این کشور خواست، انتقال مسالمت آمیز قدرت را از نیکلاس مادورو به خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون بپذیرد.

جان بولتون دوشنبه 28 ژانویه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «از ارتش ونزوئلا و نیروهای امنیتی میخواهیم انتقال مسالمت آمیز، دمکراتیک و مطابق قانون اساسی قدرت را بپذیرند».