.
.
.

خلافکاران باعث شدند تا گرانترین اسکناس دنیا از رده خارج شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از مجموع 19 بانک مرکزی منطقه یورو 17 بانک مرکزی عرضه اسکناس 500 یورویی را کنار گذاشته و پایان کار گرانترین اسکناس جهان را اعلام کردند. اتریش و آلمان در ماه‌های آینده به دیگر کشورهای منطقه یورو می‌پیوندند.

اسکناس 500 یورویی ارغوانی رنگ که 17 سال پیش عرضه شد، آخرین لحظه‌های حیات خود به عنوان یک سند مالی را تجربه می‌کند. از روز یکشنبه 2 فوریه 2019 میلادی 17 بانک منطقه یورو صدور این اسکناس را متوقف می‌کنند.

کشورهای اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، جمهوری ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا منطقه یورو را تشکیل می‌دهند. بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش اعلام کردند که تا ماه آوریل به صدور اسکناس 500 یورویی ادامه می‌دهند.

بانک مرکزی اروپا به کسانی که اسکناس 500 یورویی دارند، اطمینان داد که این اسکناس تا اطلاع ثانوی ارزش مالی خود را حفظ می‌کند و افراد می‌توانند از آن برای پرداخت استفاده کرده و یا در یکی از بانک‌ها آن را تعویض کنند.

این اسکناس ارغوانی رنگ در سال 2002 به بازار عرضه شد و 2.4 درصد مجموع نقدینگی یورو را تشکیل می‌دهد. تا کنون 521 میلیون اسکناس 500 یورویی چاپ شده و براساس آمار بانک مرکزی اروپا در پایان سال 2018 با ارزش مالی 261 میلیارد یورو، 20 درصد ارزش مالی واحد یورو را به خود اختصاص داده است.

این اسکناس گرانقمیت یکی از محبوب‌ترین اسکناس‌ها در فعالیت‌های غیرقانونی است. یوروپل، پلیس اتحادیه اروپا چندی پیش کیفی را کشف و ضبط کرد که در آن یک میلیون یورو پول نقد قاچاقی وجود داشت. این پول از اسکناس‌های 500 یورویی تشکیل شده بود و تنها 2 کیلو و 200 گرم وزن داشت. بانک مرکزی اروپا نیز در ماه می 2016 اعلام کرد مردم ترجیح می‌دهند برای پرداخت‌هایشان و به ویژه پرداخت مبالغ بالا از روش‌های دیگر مانند پرداخت الکترونیکی استفاده می‌کنند و با وجود این امر، وجود چنین اسکناس گرانقیمتی دیگر ضرورت ندارد. علاوه بر اینکه پرداخت‌های الکترونیکی از ضریب ایمنی بالاتری نیز برخوردارند.

در برخی از کشورهای منطقه یورو مانند آلمان، مردم کماکان از پرداخت نقدی به عنوان یکی از روش‌های پرداخت استفاده می‌کنند و گاه حتی برای خرید وسایل گرانقیمت مانند کامپیوتر و خودرو نیز پول نقد می‌پردازند.

روزنامه لوپاریزیان فرانسه نیز گزارش کرد آلمان‌ها پیش از به کارگیری یورو در سال 2000 نیز به پرداخت‌های نقدی عادت داشتند و از اسکناس 1000 فرانکی برای این منظور استفاده می‌کردند.