فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: «همه گزینه‌ها» در بحران ونزوئلا مطرح است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان این‌که تمام گزینه‌ها در بحران ونزوئلا مطرح است، از ارتش این کشور خواست، انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را از نیکلاس مادورو به خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون بپذیرد.

  هقته گذشته خوان گاویدو که ریاست پارلمان ونزوئلا را بر عهده دارد، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت معرفی کرد. این اقدام از سوی ایالات متحده آمریکا و شماری دیگر از کشورها به رسمیت شناخته شد.

  جان بولتون دوشنبه 28 ژانویه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «از ارتش ونزوئلا و نیروهای امنیتی می‌خواهیم انتقال مسالمت آمیز، دمکراتیک و مطابق قانون اساسی قدرت را بپذیرند».

  او تاکید کرد: «رئیس‌جمهوری (دونالد ترامپ) در این زمینه روشن سخن گفت و تاکید کرد همه گزینه‌ها مطرح است».

  بولتون این سخن را در پاسخ به سوالی درباره احتمال به کارگیری توان نظامی در بحران ونزوئلا مطرح کرد.

  در همین راستا آمریکا، شرکت ملی نفت ونزوئلا را تحریم کرد. از سویی گوایدو اعلام کرد تمام اموال ونزوئلا در خارج از کشور را به کنترل خود در آورده است.

  روز یکشنبه دولت ترامپ اعلام کرد یک نماینده از سوی گوایدو را به عنوان کاردار سفارت ونزوئلا در آمریکا پذیرفته است.

  مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشینگتن روز جمعه، کارلوس الفریدو فیشو را که از سوی گوایدو به عنوان کاردار سفارت ونزوئلا در واشینگتن معرفی شده، پذیرفت.

  گزارش‌های رسانه‌ای حکایت از آن دارد که فیشو سال 2014 پس از آن‌ها نیروهای امنیتی ونزوئلا، لیوپولدو لوپز رهبر اپوزیسیون را زندانی کرد، کشورش را ترک کرده بود.

  کلنل خوزه لویس سیلوا فرستاده نظامی ونزوئلا به آمریکا هم روز شنبه از دولت مادورو اعلام جدایی کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران